Jedną z najczęściej spotykanych chorób układu ruchu jest zwyrodnienie stawów. Ból z nim związany poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie i wpływa niekorzystnie na komfort życia. Czy istnieją skuteczne sposoby na wyeliminowanie tych dolegliwości? Co jest przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Przyczyny
Podstawową przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów są zaburzenia w produkcji chrząstki stawowej, które prowadzą do zmniejszenia jej ilości i spadku jakości. Jest to substancja odpowiedzialna za amortyzację ruchów stawów. Jej ubytki poważnie utrudniają funkcjonowanie, mogą prowadzić do uszkodzenia innych struktur tj. mięśnie, torebki stawowe, więzadła, kości. Konsekwencją tych zmian jest pogorszenie ruchomości, ból, sztywność stawów, a nawet całkowita niesprawność.
Możemy wyróżnić chorobę zwyrodnieniową pierwotną oraz wtórną. W przypadku tej pierwszej, przyczyny nie są znane, a liczba zachorowań rośnie wraz z wiekiem. Natomiast choroba zwyrodnieniowa wtórna może zostać wywołana przez różnego rodzaju urazy, zakażenia. Często towarzyszy cukrzycy, jest związana także z nadczynnością przytarczyc. Badania dowodzą, że na zwyrodnienia stawów częściej cierpią kobiety, niż mężczyźni. W grupie zwiększonego ryzyka są zwłaszcza panie w wieku menopauzalnym.
Objawy
Zwyrodnienie zazwyczaj dotyczy jednego lub kilku stawów. Pierwsze objawy zaczynają się pojawiać pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Początkowo dolegliwości bólowe występują tylko podczas ruchu. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby, ból może być odczuwalny także w stanach spoczynku i w nocy. Oprócz tego występuje również sztywność stawów, ograniczenie ich ruchomości i charakterystyczne trzeszczenie.
Leczenie
Niestety nie ma skutecznego leku, który zahamowałby procesy niszczenia chrząstki stawowej. Ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz odciążenie zmienionego chorobowo stawu. Zaleca się również stosowanie okładów z lodu (tzw. krioterapia), która zmniejsza procesy zapalne oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, dobrze sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne tj. ketoprofen (składnik leku Ketonal), ibuprofen (np. zawarty w żelu Ibuprom Sport), czy też etofenamat, który znajdziemy w żelu Traumon) – uśmierzą ból i złagodzą stan zapalny.
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najbardziej uciążliwych, ale aktywność fizyczna oraz stosowanie leków zmniejszających dolegliwości bólowe pozwala normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.