Zwolnienie z akcyzy za samochód – komu przysługuje?

Kupienie wymarzonego samochodu w dobrej cenie wcale nie jest taką prostą i banalną sprawą. Prawdę powiedziawszy ciężko znaleźć ofertę, która w 100 procentach będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Czasami dochodzi do sytuacji kiedy nasz wymarzony pojazd jest dostępny za granicą i dochodzą kolejne zmartwienia jak jego przetransportowanie oraz znana wszystkim akcyza.

Co to jest podatek akcyzowy?

Akcyza to inaczej podatek pośredni, który nadawany jest odgórnie na pewne towary. Do towarów objętych akcyzą zaliczają się m.in. tytoń, olejki do e – papierosów, alkohol, papierosy oraz pojazdy. Samochody są opodatkowane jako wyrób akcyzowy niezharmonizowany, co oznacza, że stawka ich opłat jest ustalana odgórnie przez władze danego kraju. Daje to dosyć dużą rozbieżność kryteriów, dlatego kupno samochodu za granicą wiąże się z wieloma formalnościami.

 Ile wynosi akcyza w polskim prawie?

  • 18,6% wartości samochodu w momencie, gdy silnik ma pojemność większą niż 2000 cm3,
  • 3,1% wartości samochodu w momencie, gdy silnik ma pojemność mniejszą niż 2000 cm3.

Warto dodać również, że stawki na samochody hybrydowe (zasilane częściowo energią elektryczną) są opodatkowane niższym podatkiem akcyzowym niż te klasyczne zasilane paliwem spalanym.

W jakich przypadkach akcyza na pojazd nie obowiązuje?

W Polskim prawie są przewidziane przypadki, które zwalniają płacenia akcyzy. Wszystkie są ściśle określone i nie przewidują żadnych odstępstw, a ich udowodnienie wymaga odpowiedniej dokumentacji. W zebraniu odpowiedniej dokumentacji może Ci pomóc firma odszkodowawcza TB Ekspert, która świadczy usługi z zakresu obniżenia/zwolnienie z podatku akcyzowego.

Kiedy akcyza nie obowiązuje?:

  • Gdy samochód jest przywieziony zza granicy na użytek własny oraz przez 6 ostatnich miesięcy u poprzedniego właściciela również był przeznaczony do własnego użytku. Ponadto uregulowane jest, że nie może być on sprzedany przez najbliższy rok, a nabywca, który chce go przewieźć musi mieć wszystkie odpowiednie dokumenty zakupu. Prawo to jest stosowane tylko i wyłącznie w państwach członkowskich.
  • Zawarcie związku małżeńskiego i przerejestrowanie samochodu upoważniają do odstąpienia od akcyzy. Podano jednak widełki, że para może być minimalnie 2 miesiące przed ślubem i maksymalnie 4 miesiące po ślubie. Oczywiście potrzebne są odpowiednie dokumenty, które to potwierdzą.
  • W momencie, gdy pojazd jest użytkowany przez mundurowego pełniącego służbę.
  • Gdy samochód jest podmiotem dziedziczenia, w tym przypadku są potrzebne dokumenty od notariusza oraz liczy się czas, ponieważ nie może być to wykonane później niż 2 lata od odziedziczenia.

Polskie prawo przewiduje wypadki, gdzie akcyza na pojazdy jest nieuwzględniona. Warto wiedzieć, że wszelkie dokumenty z tym związane są wydawane przez naczelnika urzędu skarbowego.