Zapalenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych

Chyba każdy cierpiał na takie dolegliwości jak zapalenie zatok, gardła czy śluzówki nosa. Są to infekcje nieprzyjemne, uciążliwe i czasami trudne do wyleczenia. Jak sobie z nimi radzić?

Kiedy przyjdzie infekcja

Zazwyczaj chorujemy wtedy, gdy przychodzą jesienne lub zimowe chłody. Temperatura obniża się gwałtownie, organizm jest nieprzygotowany na taką zmianę, a system immunologiczny nie jest w stanie poradzić sobie z wirusami czy bakteriami. Kiedy dojdzie do zapalenia gardła po jego tylnej ściance ścieka ropna wydzielina. Często też przy przeziębieniu pojawia się nieżyt nosa. Zazwyczaj towarzyszy mu bezbarwna, wodnista wydzielina, która zapycha kanały nosowe, utrudniając oddychanie i mówienie. Kiedy katar jest gęstszy, ropny i ma zielonkawe zabarwienie oraz towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka i ból całego ciała, wtedy trzeba odwiedzić lekarza, bo najprawdopodobniej infekcja wywołana jest  przez bakterie i należy zastosować antybiotykoterapię.

Zatkane ucho – częsty objaw infekcji

Oprócz ww. objawów, ogólnego rozbicia oraz osłabienia często infekcjom górnych dróg oddechowych, także chorób zatok, towarzyszy zatkane ucho. Każdy, kto choć raz doznał tego typu dolegliwości, dobrze wie, jak bardzo nieprzyjemne są objawy z tym związane. Dlaczego tak się dzieje? Dochodzi do zaburzenia wentylacji ucha środkowego, na skutek czego do jamy bębenkowej wydziela się wydzielina o różnej konsystencji. Infekcja, która opanowała błonę śluzową nosa i gardła rozprzestrzenia się także do trąbki słuchowej. W efekcie mamy zatkane ucho, uczucie pełności w nim oraz przelewania się i powstaje w nim podciśnienie.

Jak leczyć lekkie infekcje?

Jeśli infekcja wywołana jest wirusami, wtedy można zacząć od domowych sposobów. Wystarczy przygotować płukanki na gardło oparte na bazie szałwii czy rumianku. Pomocne są także ziołowe inhalacje oraz spożywanie domowych syropów, np. z cebuli, czosnku i miodu. Natomiast na zatkane ucho najlepsze są inhalacje z olejkami eterycznymi, które udrożnią śluzówkę nosa. Tak samo powinny oczyścić się z zalęgającej wydzieliny przewody słuchowe.

Warto dbać o siebie przez cały rok, nie tylko w czasie trwania infekcji. Stosowanie herbatek ziołowych, ruch na świeżym powietrzu dla hartowania ciała oraz zapewnienie organizmowi sporej dawki minerałów i witamin to klucz do wzmocnienia układu odpornościowego.