Z jakiego drewna są wykonywane drzewce do sztandarów?

Sztandary to nieodłączny element wszelkiego rodzaju uroczystych procesji. Kojarzone głównie z ceremoniami religijnymi, pojawiają się także podczas wydarzeń sportowych lub szkolnych, chociażby podczas pasowania nowych uczniów lub na uroczystych apelach, związanych ze świętami narodowymi. Z jakiego drewna wykonuje się takie sztandary?

Drzewce do sztandarów – z jakiego drewna są wykonane?

Należy pamiętać, że muszą być one dość wytrzymałe, a zarazem lekkie, dające się wygodnie nosić przez dłuższy okres czasu, gdyż uroczyste procesje i podniosłe ceremonie lubią się rozciągać w czasie. Najwcześniej wykorzystywanym drewnem, jest drewno brzozowe, znane ze swojej lekkości. Można je zostawić w kolorze naturalnym, lub przy pomocy bejcy przyciemnić, nadając kolor brązowy lub niemal czarny. Innym wykorzystywanym drewnem jest drewno bukowe, znane ze swojej trwałości i odporności na mechaniczne uszkodzenia. Szukając w różnych miejscach, możemy znaleźć drzewce we wszelkiego rodzaju odcieniach, w zależności od potrzeb klientów.

Okucia zwykle są robione z mosiądzu lub srebra. Głowice, kończące drzewce od sztandarów są na ogół pieczołowicie wykonane i zdobione, ze względu na to, że sztandarów używa się przy uroczystych procesjach, wymagających odpowiedniej oprawy. Innym drewnem, z którego czasami wykonywane są drzewce do sztandarów jest dąb. Jest on bardzo wytrzymały i mocny. Wadą jest jednak jego waga, która może utrudniać użytkowanie sztandaru. Ze względu na największą trwałość, jest czasami używane na specjalne życzenie klienta.

Sztandar nie składa się tylko z drzewca

Dobry sztandar to jednak nie tylko drzewiec. Jest on co prawda podstawą, na której wiesza się materiał, ale bez innych elementów sztandar nie mógłby istnieć. Oprócz drzewca i okucia na końcu sztandaru, mamy jeszcze pierścienie i materiał, na którym wyhaftowane są różne symbole. W zależności od tego, do czego dany sztandar ma być wykorzystywany, mogą to być znaki religijne, sportowe, harcerskie, szkolne lub komercyjne. Haft może być wykonywany różnymi metodami. Ręcznie, komputerowo lub na maszynie. Wiele firm będzie w stanie wykonać sztandar od zera, według indywidualnego projektu klienta.

Jeśli mamy jakiś stary sztandar historyczny, również jesteśmy w stanie go odtworzyć, nawiązując współpracę z odpowiednią firmą. W zależności od naszych potrzeb, możemy zamówić sztandar ozdobiony frędzlami, które są częstym elementem zdobniczym materiałów używanych do umieszczania na nich symboli, tekstów lub znaków. Chcąc używać danego sztandaru przez długi czas, zadbajmy o jakość jego wykonania. Drzewiec, materiał i cała konstrukcja powinny być wykonane z surowców wysokiej jakości. Zagwarantuje nam to sztandar, który będzie mógł być użytkowany przez długie lata.

Sztandary wysokiej jakości są wykonywane przez krakowską Pracownie Brązowniczą Sacrum. Pracownia zajmuje się głownie wykonywaniem sztandarów kościelnych, ale na specjalne życzenie klienta rozszerza swoją ofertę. Pełną ofertę pracowni sprawdzisz na ich stronie internetowej: sacrum.com.pl

Pracownia Brązwnicza Sacrum w Krakowie