Wstydliwe nietrzymanie moczu u dorosłych – co je powoduje i jak je leczyć?

on

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, wiele osób nie mówi o tej dolegliwości nawet bliskim. To wstydliwy problem, który jest jednak dość powszechny. W jaki sposób można leczyć nietrzymanie moczu? Artykuł został napisany przy współpracy z ortomedico, platformy do realizacji zleceń na wyroby chłonne znanych marek jak seni, czy tena z możliwością realizacji zleceń NFZ.

Co powoduje nietrzymanie moczu?

Gdy pojawia się problem z nietrzymanie moczu u dorosłych, może mieć on zróżnicowane przyczyny.

Najczęściej powodem nietrzymania moczu jest nieprawidłowe działanie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Podtrzymują one cewkę moczową i umożliwiają jej prawidłową pracę. Do ich osłabienia może dojść w trakcie ciąży, porodu, po operacjach ginekologicznych oraz prostaty u mężczyzn, a także u osób starszych. Nietrzymanie moczu związane ze słabszymi mięśniami Kegla określane jest jako wysiłkowe.

Nietrzymanie moczu częściej dotyka też osób otyłych, dlatego jest to jeden z czynników rozwoju tej dolegliwości.

Przyczyna dolegliwości może leżeć również w nieprawidłowej pracy pęcherza moczowego, a dokładnie jego nadmiernej kurczliwości, co powoduje pojawienie się wycieku moczu. To częsty powód tej dolegliwości u mężczyzn. Nietrzymanie moczu jest wtedy określane jako nadreaktywne.

Warto również wskazać, że nietrzymanie moczu może być powiązane z różnymi dolegliwościami, na przykład neurologicznymi, nowotworowymi.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Ze względu na zróżnicowane przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu stosuje się również różne metody leczenia. Zaliczane są do nich:

Ćwiczenia mięśni Kegla – Bardzo dobre efekty pod kątem profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu dają ćwiczenia mięśni Kegla. Mogą prowadzić je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Leki – W nietrzymaniu moczu stosuje się głównie leki na osłabienie reaktywności pęcherza, by zmniejszyć jego kurczliwość. U kobiet można też prowadzić hormonalną terapię zastępczą.

Zabiegi – Najszerszą gamę zabiegów prezentują prywatnie kliniki. Zaliczane są do nich między innymi laserowe leczenie nietrzymania moczu, elektrostymulacja, wszczepianie taśm i sztucznych zwieraczy, leczenie z użyciem toksyny botulinowej.

Pessar – To metoda leczenia dostępna dla kobiet. Pessar jest silikonowym kółkiem umieszczanym w pochwie, które naciska na cewkę tak, by wstrzymywać mimowolny wypływ moczu.

Bielizna chłonna – By zapobiegać kłopotliwym wyciekom moczu, stosuje się bieliznę chłonną. Dopasowywana jest ona do stopnia dolegliwości, na przykład przy lekkim wycieku moczu używane są wkładki urologiczne, a przy ciężkim majtki chłonne albo pieluchomajtki Seni albo innej firmy.

Nietrzymanie moczu to bardzo powszechny problem. Szacuje się, że dotyka on więcej niż jedną na trzy kobiety w pewnym momencie ich życia. Może ono wystąpić z wielu powodów, takich jak: problem z mięśniami pęcherza, nerwami, które kontrolują pęcherz lub nerwami, które kontrolują mięśnie pęcherza. W większości przypadków jednak przyczyna nietrzymania moczu jest nieznana. Dla wielu osób jest to stan przejściowy, ale u innych może być trwały.