WordPress to dziś jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS). Początkowo system ten służył do tworzenia blogów. Dziś na WordPress tworzone są bardzo rozbudowane serwisy internetowe. Popularność WordPress wynika głównie z tego, iż daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia stron internetowych. I co ważne, jest to system zupełnie darmowy. Jak każdy CMS ma swoje zalety i wady.
Zalety systemu WordPress
Zalet WordPress ma wiele. Jedną z nich jest fakt, iż jest to CMS bardzo prosty w użytkowaniu. To system intuicyjny, do obsługi którego nie trzeba znać żadnego języka programowania, w tym HTML czy PHP. To m.in. miało tak duży wpływa na popularyzację WordPress. System ten umożliwił tworzenie stron internetowych niemal każdemu. Wszystkie funkcje systemu oparte są na wtyczkach i szablonach. Aby rozbudować serwis o nowe funkcjonalności wystarczy zainstalować odpowiednie wtyczki co zrobić można za pomocą kilku kliknięć. Podobnie jest w przypadku zmian w szacie graficznej tworzonego serwisu. Tu nieco więcej powiedzieć trzeba o wspomnianych wtyczkach i szablonach. Dla systemu WordPress dostępnych jest dziś nawet kilkanaście tysięcy różnych wtyczek. Większość z nich dostępna jest zupełnie za darmo. Dzięki wtyczkom możliwa jest rozbudowa serwisu tworzonego w oparciu o WordPress o wiele różnych praktycznych i zaawansowanych funkcji. Podobnie jest w przypadku szablonów. Tu również wybierać można spośród tysięcy szablonów graficznych. Dzięki nim można dowolnie zmieniać wygląd strony internetowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że system ten jest cały czas rozwijany tworzy wokół siebie ogromną społeczność. Oznacza to, że w sieci znaleźć można wiele instrukcji, porad czy wskazówek dotyczących użytkowania WordPress.
Wady systemu WordPress
WordPress jak każdy CMS ma także i swoje wady. System WordPress można modyfikować, zmieniać jego standardowe ustawienia. Jednak, aby móc to zrobić konieczna jest znajomość PHP, a w przypadku grafiki także HTML i PHP. Jednak potrzebę modyfikacji WordPress zwykle mają jedynie zaawansowaniu użytkownicy. Dla stworzenia dobrej strony internetowej nie jest to konieczne. Mówiąc o wadach wspomnieć trzeba o kwestii bezpieczeństwa. W związku z tym, że jest to system tak popularny to równie często bywa atakowany przez wirusy. Dlatego korzystając z WordPress pamiętać trzeba o odpowiednich zabezpieczeniach o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Wspomnieć można jeszcze o wydajności. W związku z tym, że jest to system oparty na wtyczkach znacznie zmniejsza to wydajność strony opartej na WordPress.
Czy warto tworzyć strony oparte na WordPress? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza jeśli chce się stworzyć bloga czy firmową stronę internetową. Dzięki intuicyjnej obsłudze można zrobić to szybko i łatwo. Śmiało można powiedzieć, że dziś to najprostszy w obsłudze CMS z tak ogromnymi możliwościami. To idealne rozwiązanie dla początkujących twórców stron internetowych, ale i zaawansowani webmasterzy mogą dzięki temu CMS tworzyć rozbudowane i nowoczesne serwisy internetowe.