Wiązki kablowe są podstawowymi elementami budowy urządzeń elektrycznych. Wykorzystywane są niemal w każdej branży przemysłu i licznych procesach technologicznych. Trudno byłoby wyobrazić sobie skuteczne i bezpieczne korzystanie ze sprzętów codziennego użytku, gdyby nie wiązki elektryczne. Z uwagi na tak powszechne zastosowanie przewodników energii elektrycznej oraz ich różnorodność, warto dowiedzieć się, w jaki sposób powstają i czym są wiązki kablowe.
Czym są wiązki kablowe?
Wiązki kablowe, to zbiór przewodów elektrycznych oraz łączników, tzw. konektorów. Zadaniem wiązek i konektorów jest przewodzenie energii elektrycznej do poszczególnych elementów urządzenia. Stale rozwijający się przemysł mechaniczny i elektroniczny sprawia, że obecnie stosowane wiązki są bardzo zaawansowane pod względem technologicznym i często mają skomplikowaną budowę. Mogą składać się nawet z kilkudziesięciu przewodów, z których każdy odpowiada za przekazywanie energii do poszczególnych podzespołów. Wiązki kablowe są elementarnymi częściami urządzeń elektronicznych i samochodów, ale stosuje się je także w wielu innych urządzeniach zasilanych prądem elektrycznym.
Jak powstają wiązki kablowe w firmie PROFITECT?
Pierwszym etapem produkcji wiązek kablowych jest wybór przewodów, dostosowanych do typu oraz rodzaju urządzenia. Dostosowanie materiałów oraz grubości i długości przewodnika do mocy energii ma ogromne znaczenie – nieodpowiednio dobrane wiązki mogą doprowadzić do zwarcia urządzenia lub sprawić, że nie będzie ono działało poprawnie.
Po zaprojektowaniu wiązek oraz elementów, kolejnym krokiem jest przygotowanie systemu łączącego, czyli styków oraz konektorów. Muszą one być dobrane odpowiednio do obciążeń urządzenia. Następnie wykonuje się lutowanie. Proces ten wymaga dużej precyzji, dlatego wykorzystuje się w tym celu specjalnie zaprojektowane maszyny. W końcowym etapie wykonuje się oznaczenia przewodów. Najczęściej są to oznaczenia kolorystyczne lub literowe izolacji, w zależności od funkcjonalności i ilości przewodów. Inaczej oznaczane są przewody fazowe, czy uziemiające. Taka informacja ułatwia rozpoznanie funkcji wiązek.
Istotnym etapem w procesie tworzenia wiązek kablowych są testy końcowe oraz jakościowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie ewentualnych usterek, mogących wpłynąć na efektywność działania urządzenia. Wiązki elektryczne muszą również spełniać rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa instalacji elektrycznej oraz ochrony przed zwarciami, czy przepięciami.
Jakie zastosowanie mają wiązki kablowe?
Wiązki kablowe mają praktycznie nieograniczone zastosowanie, szczególnie w dobie ogromnej ilości urządzeń elektrycznych, elektronicznych, a także ładowarek, przewodów światłowodowych, czy instalacji samochodowych. Przedsiębiorstwa zajmujące się ich produkcją, najczęściej zlecają projektowanie i produkcję okablowania wyspecjalizowanym firmom.
Wiązki kablowe najczęściej produkowane są dla takich branż przemysłu, jak:
- branża elektryczna i elektroniczna (układy i urządzenia),
- branża telekomunikacyjna (urządzenia do przesyłu informacji),
- branża medyczna (układy sterowania w aparaturach medycznych),
- branża motoryzacyjna i maszynowa (zasilanie napędów i silników),
- automatyka (układy i urządzenia przemysłowe).
Podane przykłady, to tak naprawdę tylko niektóre z ogromu możliwości, jakie oferuje zastosowanie wiązek kablowych. Wybór odpowiednich kompozytów oraz wysoka jakość wykonania okablowania gwarantują poprawne i bezpieczne działanie urządzeń. Warto więc postawić na sprawdzonych i rzetelnych producentów.