Usługi ogrodnicze – projektowanie i nawadnianie ogrodów Kraków

Zaprojektowanie ogrodu nie jest prostym zadaniem, wymaga odpowiednich umiejętności. Przydadzą się logiczne myślenie, kreatywność oraz planowanie przestrzenne. Jeśli mamy do wykonania tak duże przedsięwzięcie jakim jest zaprojektowania i pielęgnacja ogrodu warto skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy.

Jak wygląda proces projektowania oraz nawadniania ogrodów?

W pierwszym etapie konieczne jest wyznaczenie przestrzeni na ogród. W tym celu należy odzwierciedlić trójwymiarową przestrzeń i przełożyć ją na papier. Konieczne jest przeniesienie na plan wszystkich elementów znajdujących się w ogrodzie, takich jak dom, drzewa, ogrodzenie, czy droga. Miejsce, które nam pozostanie to przestrzeń, którą możemy zagospodarować zgodnie ze swoją wyobraźnią.

W tym etapie musimy ustalić, jakie funkcje będzie pełnił ogród. Zazwyczaj okazuje się, że konieczne jest połączenie kilku różnych przeznaczeń. Należy spisać dokładnie wszystkie atrakcje, które mają znaleźć się w ogrodzie. Wtedy można zacząć przelewać je na papier. Lokalizacja wszystkich obiektów musi być dobrze przemyślana. Tutaj szczególnie przydaje się profesjonalna pomoc. Kluczem jest umiejętność wygospodarowania jak największej przestrzeni na miejsca pokryte roślinnością.

Projektowany ogród powinien tworzyć jedną, wspólną całość. Rośliny nie mogą być dobrane przypadkowo, ale stanowić zgrane elementy przestrzeni. Wybierając konkretne gatunki musimy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, rodzaj gleby, nasłonecznienie. Wiele osób zapomina o ważnej kwestii, jaką są produkowane alergeny. Niektóre z rabat wymagają poświęcenia dość dużo pracy, a nie każdy ma na to ochotę i czas.

Nawadnianie ogrodu

Dużym ułatwieniem w pielęgnacji może być zastosowanie systemu nawadniania ogrodów. Aby zapewnić właściwe warunki roślinom musimy zadbać o regularne dostarczenie wody. W innym przypadku cała praca nad ogrodem pójdzie na marne. W tym przypadku również przyda nam się profesjonalny projekt ogrodu z podaniem wszystkich wymiarów.

Konieczne jest dokładne przemyślenie rozkładu zraszaczy, studzienek oraz trasy rur zasilających. Jeśli wymagana jest dość duża instalacja nawadniająca może okazać się, że konieczne będzie podzielenie ogrodu na kilka sekcji. Dzięki temu każdy z systemów będzie można uruchamiać niezależnie od siebie.

W przypadku niewielkich instalacji nawadniających wystarczająca może okazać się domowa, wodociągowa instalacja. Jeśli jednak posiadamy duży ogród najlepszym rozwiązaniem może okazać się dodatkowa pompa ogrodowa.

Projektowanie oraz pielęgnacja ogrodu są dość trudnym zadaniem jeśli chcemy zadbać o to samemu. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług ogrodniczych w tym zakresie.