Trzymaj nerwy na wodzy

Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu. Łatwo jednak powiedzieć, że można inaczej, ale trudniej wprowadzić zmiany w życie. Codzienność jest pełna sytuacji stresujących, dlatego tak trudno znaleźć złoty środek, aby odpuścić i zdystansować, się co do niektórych problemów.

Niszczycielski stres?

Hormony stresu mobilizują układ nerwowy do wytężonej pracy. Mięśnie napinają się, krążenie zostaje usprawnione, rozszerzają się źrenice i oskrzela. Te reakcje spowodowane przez adrenalinę, neodrenalinę i kortyzol nie są czymś groźnym, jeśli nie utrzymują się przez dłuższy czas. Mogą nawet pobudzać do działania. Gorzej jest jednak w chwili, gdy tracimy kontrolę nad stresem, bo wtedy hormony szaleją i zamiast pomagać, mocno nam szkodzą, siejąc zamęt w organizmie i przede wszystkim w układzie nerwowym. Pojawia się rozdrażnienie, nerwice, depresje, senność lub bezsenność, brak możliwości skoncentrowania się na czymś dłużej i problemy z kontrolowaniem emocji. Ciśnienie wzrasta, powstają bolesne się skurcze mięśni i kłpop0ty z sercem. Wtedy powinna zapalić się czerwona lampka, że coś jest nie tak i trzeba szybko działać.

Jak sobie radzić ze stresem?

Przede wszystkim należy znaleźć swój sposób na ukojenie nerwów. Rozwijać jakąś pasję, wychodzić z bliskimi osobami na spotkania, zapewnić sobie sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu i dobrze się odżywiać. Ćwiczenia rozluźniające pomagają pozbyć się bolących, skurczonych mięśni, natomiast intensywny wysiłek eliminuje złe emocje i w jego następstwie uwalniają się do organizmu hormony szczęścia. Można też zastosować muzykoterapię, aromaterapię i dogoterapię oraz zaparzać sobie herbatki na bazie ziół. Szyszki chmielu, kozłek lekarski, melisa – to sprawdzone naturalne sposoby na ukojenie i wyciszenie nerwów.

Suplementy diety – np. spirulina hawajska

Możne też sięgnąć po spirulinę hawajską, która ma szereg różnych właściwości, m.in. pozytywne oddziaływanie na układ nerwowy. Ściślej rzecz ujmując spirulina hawajska wspomaga regenerację komórek centralnego układu nerwowego. Co więcej, ten cenny glon pomaga oczyścić organizm z toksyn, a to jak wiadomo, ma również spory wpływ na lepsze samopoczucie. Spirulina hawajska bogata jest w łatwo przyswajalne żelazo, oraz wzmacnia system odpornościowy. Zawiera się w niej także mnóstwo pełnowartościowego białka, kwas gamma linolowy i linolenowy, kompleks witamin z grupy B oraz inne witaminy i minerały. Trzeba wiedzieć, że spirulina hawajska jest hodowana w warunkach wolnych od zanieczyszczeń i środków chemicznych, w specjalnej strefie biologicznej.

To tylko niektóre z wielu sposobów walki ze stresem. Tak naprawdę jednemu wystarczy sport, a drugi będzie szukał o wiele dłużej swojego remedium na nerwy. Jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego nie można nikomu narzucać złotego środka. Warto próbować, aby w końcu znaleźć ten, który pozwoli wyciszyć emocje na długo.