Top 5 najlepszych fotelików do jazdy przodem. Od jakiego wieku dziecka takie modele będą najlepsze?

Dobór fotelika samochodowego montowanego przodem do kierunku jazdy jest trudny, a decyzja jest odwlekana jak najdłużej. W końcu, póki dziecko nie wyrasta z poprzedniego fotelika, chce się, by jeździło w nim jak najdłużej, bo foteliki RWF uważane są za najbezpieczniejsze. Nie znaczy to jednak, że gdy dziecko przesiądzie się do fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy nie będzie odpowiednio chronione.

Najlepsze foteliki samochodowe 9-36 kg, czyli przeznaczone dla dzieci od 9 miesięcy do 12 roku życia

Bez wątpienia foteliki z kategorii 0-39 kg wydają się pod względem ekonomicznym doskonałą inwestycją, wszak mogą posłużyć dziecku nawet przez 10 lat. Inną sprawą jest to czy konstrukcja wytrzyma jazdę tak długo. Zwykle na foteliki 9-36 decydują się Ci rodzice, których dzieci wyrosły z modelu montowanego tyłem do kierunku jazdy. Warto wybierać foteliki montowane przodem, gdy dziecko jest w mniejszym stopniu narażone na skutki olbrzymich sił działających podczas zderzenia czołowego i przy prawidłowo zapiętym foteliku montowanym przodem ryzyko urazów jest już nieco niższe. Takim punktem granicznym może być ukończenie przez dziecko 4 roku życia. Jeżeli dziecko szybko rośnie, to taki fotelik może być potrzebny wcześniej. Poznajcie zatem najlepsze foteliki samochodowe z tej kategorii, na które warto postawić.

Top 5: Kinderkraft Oneto 3 2021 – fotelik nie tylko z ISOFIX, ale i top thether

Naszą pierwszą propozycją jest fotelik Kinderkraft Onet 3 2021, który otrzymał w testach ADAC 3 gwiazdki. Zatem gwarantuje wystarczającą ochronę w czasie wypadku. Warto zwrócić uwagę, że poza systemem ISOFIX, w przypadku tego fotelika stosuje się top tether. To system dodatkowego wzmocnienia ISOFIX, a dokładnie siedziska. Przytwierdza górną krawędź fotelika do punktów kotwiczenia z tyłu. Taki element zapobiega obracaniu się fotelika w czasie wypadku. W przypadku zderzeń czołowych bądź gwałtownych szarpnięć zabezpiecza główkę dziecka przed urazami spowodowanymi zbyt mocnym wychyleniem do przodu. Pas top tether musi być przytwierdzony do punktów mocowania oznaczonych symbolem kotwicy.

Top 4: Nuna Myti – fotelik samochodowy z normą i-Size

Nasza kolejna propozycja wśród najlepszych fotelików samochodowych montowanych przodem to Nuna Myti. Warto podkreślić, że foteliki posiadające homologację i-Size są testowane w warunkach laboratoryjnych pod względem ochrony w czasie zderzenia czołowego, bocznego, a nawet dachowania. Ta norma wprowadza zastąpienie kryterium wzrostu przez kryterium wagi. Norma i-Size gwarantuje większe bezpieczeństwo fotelika w czasie zderzenia na drodze, a także oddziaływanie mniejszych sił na głowę i szyję dziecka. W tym przypadku również stosowany jest pas top tether. Wkładka redukcyjna dla mniejszych dzieci czy regulacja wysokości zagłówka doskonale się sprawdzają. 9-stopniowa regulacja wysokości zagłówka zapewnia długotrwałe użytkowanie tego fotelika, który w testach ADAC otrzymał 3 gwiazdki.

Top 3: Maxi-Cosi Titan Pro – zagłówkiem Grow Safe

Foteliki samochodowe z serii Maxi-Cosi Titan Pro wyposażone są w regulowane zagłówki. Dodatkowo zastosowano w nich system ochrony bocznej G-Cell, który chroni przed skutkami zderzenia bocznego. Do systemu ISOFIX dołączony jest top tether. Dzięki temu także w czasie zderzenia czołowego, czy gwałtownego hamowania, głowa dziecka nie poleci bezwładnie do przodu w znacznym zakresie. Takie rozwiązanie zapobiega uderzeniu się przez dziecko o fotel znajdujący się przed nim. Tapicerkę w tym modelu fotelika można prać, a bambusowa tkanina zapewnia komfortowe chłodzenie.

Top 2: Recardo Tian Elite – fotelik montowany na ISOFIX lub pasami samochodowymi

Na drugim miejscu podium wśród fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy znalazł się Recardo Tian Elite. W przypadku tego modelu zastosowano system HERO. Integruje ochraniacze naramienne, pasy barkowe, a także zagłówek. Dzięki temu uprząż nie zsuwa się i nie skręca. Wnętrze fotelika w obszarze ramion rośnie razem z dzieckiem. Producent zapewnia, że oparcie jest dostosowane do każdej kanapy. W foteliku zastosowano także zaawansowaną ochronę boczną ASP. Wszystko to sprawia, że jak na fotelik montowany przodem uzyskał rewelacyjny wynik w testach ADAC, bo 4 gwiazdki na 5 możliwych.

Top 1: Kiddy Guardianfix 3 – dostosowany także do samolotów

Niekwestionowanym liderem naszego zestawienia najlepszych fotelików samochodowych montowanych przodem do kierunku jazdy jest Kiddy Guardianfix 3. Istnieje możliwość stosowania go w samolotach. Jak na dobrą ocenę w testach ADAC i znakomite parametry techniczne, fotelik ten jest stosunkowo tani bo kosztuje ok. 1000 zł. Wyposażony jest w doskonały amortyzator wstrząsów Kiddy Shock Absorber, który chroni dziecko w przypadku wypadku lub nawet gwałtownego hamowania. Warto wiedzieć, że jego oparcie regulowane jest nie tylko w zakresie wysokości, ale również szerokości.

Bez wątpienia nawet fotelik montowany przodem może być bardzo bezpieczny, co udowadnia nasze zestawienie. Warto sięgnąć po jeden z fotelików z naszej listy, by zapewnić dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa w odniesieniu do fotelików montowanych przodem.