Leżące w południowej Polsce i należące do łańcucha Karpat Pieniny to niepozorne, jednakże niezwykle malownicze i widokowe pasmo górskie, oferujące poza wieloma szlakami również masę innych sportowych, jak i zabytkowych atrakcji. Każdego lata ściągają w to miejsce liczne grupy turystów, którzy ochoczo oddają się tamtejszym aktywnościom. Każdy, bez względu na wiek spędzi w Pieninach wyjątkowe i pełne wrażeń chwile. Jeśli zatem planujesz weekendowy wyjazd lub krótki urlop, koniecznie uwzględnij ten obszar na swojej mapie podróży. Już za chwilę przekonasz się, że warto!
TOP 3, czyli najlepsze atrakcje Pienin
Czas wolny w Pieninach można spędzać na różne sposoby. Zarówno aktywnie, korzystając z dostępnych tam cudów natury, jak i znacznie spokojniej i odprężająco, decydując się na powolne spacery oraz podziwianie okolicy. Będąc jednak w tym miejscu, warto zapoznać się z trzema głównymi atrakcjami tego obszaru, idealnymi zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem uważany jest za jedną z najciekawszych atrakcji Europy! Odbywa się on na drewnianych tratwach, zbudowanych z połączonych ze sobą wąskich łódek. Podczas tego niezapomnianego rejsu Przełomem Dunajca, czyli wąwozem wyżłobionym przez rzekę, poznajemy Pieniński Park Narodowy i jego najpiękniejsze miejsca oraz chłoniemy legendy, opowiadane przez naszych przewodników, czyli Flisaków. Cały spływ trwa od 2 do 3 godzin, rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty bądź w Sromowcach Niżnych, kończy natomiast w Szczawnicy Niżnej lub Krościenku.
Sprawdź ofertę firmy organizującej taki Rafting Dunajec.
Zdobycie 3 Koron
Prawdziwy symbol Pienin i jednocześnie ich najwyższy szczyt, czyli 3 Korony to obowiązkowy punkt do zdobycia przez wszystkich miłośników górskich wędrówek. Wznosi się on na 982 m n.p.m, a prowadzi na niego aż 5 szlaków: ze Szczawnicy, Krościenka, Sromowiec Niżnych, Sromowiec Wyżnych oraz Czorsztyna. Warto udać się tu poza sezonem, ponieważ w szczytowym okresie możemy spodziewać się tłumów oraz kolejek.
Zamek Pieniński i Czerwony Klasztor
Zamek Pieniński, czyli najwyżej położona Polska warownia, swoją historią sięga wieku XIII. Obecnie pozostały z niego jedynie ruiny: mur obronny o długości ok. 90 m, zarys wierzy oraz komnat. Został on wzniesiony przez Bolesława Wstydliwego, który wybudował go dla swojej małżonki. Do zamku prowadzi niebieski szlak wędrowny, rozpoczynający się w Szczawnicy i biegnący przez wiele szczytów. Jego przejście zajmuje ok. 4 godzin, jednakże powrót możliwy jest trasą krótszą.
Czerwony Klasztor z wieku XIV to z kolei jedna z bardziej charakterystycznych budowli sakralnych Pienin. Jego nazwa nawiązuje do koloru nieotynkowanych w początkach jego istnienia ścian z czerwonej cegły. Za budowę klasztoru był odpowiedzialny Kokosz Berzevic, który stawiał tę budowlę, aby odkupić swoje winy. Dzisiaj miejsce te jest siedzibą dyrekcji słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Mieści się tu również dostępne dla turystów muzeum.
Po za samymi atrakcjami Pieniny oferują wiele miejsc noclegowych, w których będziesz mógł wypocząć pod dniu pełnym przygód. Miejscem, które zapewni Ci komfortowe noclegi w Pieninach w dobrej cenie z pewnością jest Willa Magiera.