To rujnuje wartość działki budowlanej najbardziej – sprawdź, gdy przygotowujesz się do jej sprzedaży!

Dokonując oceny wartości działki bierzemy najczęściej pod uwagę to, czy jest podłączona do mediów, czy ma drogę dojazdową oraz to, jaki jest plan zagospodarowania terenu dla okolicy. Często też oceniamy wartość na podstawie tego, ile warte są działki położone w bezpośrednim sąsiedztwie. W rzeczywistości czynników, które mogą znacznie zaniżyć wartość naszej nieruchomości jest dużo więcej, a niektóre z nich są zupełnie nieoczywiste i często pomijane. Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując się do sprzedaży działki budowlanej!

Nieodpowiednie otoczenie działki

Dotyczy to nie tylko tak jasnych w interpretacji czynników jak stopień przestępczości na danym terenie, ale też spraw, które łatwo pominąć. Jest to przede wszystkim niezadbana i nieuporządkowana przestrzeń sąsiada, którego posesja graniczy bezpośrednio z naszą działką. Może to być też obecność osuwisk, które być może nie znajdują się w bliskim sąsiedztwie, ale nadal mogą zagrażać stabilności terenu na naszej działce. Zdecydowanie też na wartość działki negatywnie wpłynie obecność niektórych zakładów przemysłowych w okolicy. Niektórych mogą odstraszać zupełnie nieoczywiste dla większości członków społeczeństwa okoliczności związane z duchami, morderstwami i innymi wydarzeniami, które mogły wydarzyć się w okolicy. Pomijając jednak tak ekstremalne okoliczności, warto przypatrzeć się obiektywnie, czy niedaleko naszej działki nie ma grożących zawaleniem budynków, ruin, a także wielkich drzew, które w przyszłości będą musiały być wycięte.

Hałasy

Do hałasu można się przyzwyczaić. I większość z nas przyzwyczaja się do odgłosów latających po niebie w niedalekiej odległości samolotów, do szczekania psów, ciągle remontującego dom sąsiada, czy do odgłosów ruchu ulicznego. Jednak gdy tylko znajdziemy się na nowym terenie, będziemy wyczuleni na każde większe zakłócenie ciszy. Tak właśnie jest z potencjalnymi kupującymi naszą działkę. Na pewno usłyszą, że w oddali stale słychać szum jezdni, po której porusza się duży transport kołowy, czyli popularne TIR-y. Z pewnością też trzeba liczyć się z tym, że niedaleka obecność lotniska nie będzie dla potencjalnych nabywców neutralna.

Absolutny brak miejsc na spacer w okolicy

Być może jesteś jedną z tych osób, które nigdzie nie wyruszają z auta. Jednak istnieją w naszym społeczeństwie osoby, które cenią sobie mieszkanie w okolicy, po której mogą pospacerować podczas leniwego niedzielnego popołudnia. Brak ścieżek rowerowych, chodników, skwerków, czy lasów lub parków w okolicy może spowodować, że cena naszej nieruchomości nieco spadnie.

Dlaczego warto zatrudnić rzeczoznawcę do oceny wartości nieruchomości?

Samodzielne szacowanie wartości nieruchomości niesie ze sobą pułapki, w które łatwo wpaść. Po pierwsze, podświadomie dążymy do tego, aby przeszacować wartość posiadanego gruntu. Wpływa na to wartość emocjonalna, jaką stanowi dla nas konkretny teren, a także dość szeroka uznaniowość w ocenie (wszak brak jest precyzyjnych widełek określających wartość gruntów!). Dlatego warto zatrudnić fachowca, który będzie miał doświadczenie w szacowaniu wartości działek w okolicy, w której znajduje się nasza posiadłość.  Rzeczoznawca nieruchomości Bydgoszcz wykona dla nas nie tylko obiektywnych i podpartych doświadczeniem wyliczeń, ale sporządzi też tak zwany operat szacunkowy, który jest dokumentem o mocy prawnej.