Tłumik samochodowy – jaki wybrać, aby samochód nie stracił swojej sprawności?

Tłumik samochodowy jest jedną z najważniejszych części układu wydechowe każdego samochodu. Wielu kierowcom, tłumik kojarzy się z tuningiem i zmianą dźwięku, jaki jest generowany podczas wyrzutu spalin. Jednak źle dobrany tłumik może oznaczać problemy podczas jazdy, a zamontowanie „pierwszego z brzegu” nie jest dobrym pomysłem.

Rola tłumika, czyli trochę wiedzy

Nowoczesne auta, są wyposażone w dwa, a nawet trzy tłumiki. Podstawową rolą każdego tłumika, jak sama nazwa wskazuje, jest eliminowanie hałasu jaki powstaje w procesie spalania mieszanki w silniku samochodu. Na rynku występuje kilka rodzajów tłumików, dlatego zakup obojętnie jakiego, nie jest najlepszym pomysłem. Tłumik jest niezwykle ważną częścią układu wydechowego, a jego złe dobranie, może mieć przykre konsekwencje dla całe go auta.

Jak dobrać tłumik?

Tłumik, jak każda część, może w pewnym momencie potrzebować wymiany, ponieważ się zużyje. Wybierając nowy tłumik powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech naszego samochodu w tym: marka i model auta, rok jego produkcji i przede wszystkim pojemność silnika. Warto również mieć informację na temat modelu skrzyni biegów zamontowanej w aucie, kraju pochodzenia samochodu oraz jego numeru nadwozia (czyli popularny nr. VIN).

Wszystkie te dane są o tyle istotne, że tylko tłumik dopasowany idealnie do modelu auta, spełni swoje zadanie. Nie musimy sami dobierać tłumika do samochodu, jeśli mamy powyższe informacje możemy poprosić fachowca, który pomoże, dokonać nam wyboru ewentualnie zaproponuje tłumik polecany przez producenta auta.

Niewłaściwy tłumik i jego konsekwencje

Każdemu kierowcy zależy na pełnej wydajności swojego samochodu. Aby ją osiągnąć, każda z zamontowanych części powinna posiadać atest i zostać dobrana idealnie do marki i modelu samochodu. Dotyczy to szczególnie tak newralgicznego układu jakim jest układ wydechowy. Tłumik nie jest tylko ozdobą samochodu i ma duży wpływ na to prawidłowe działanie silnika auta. Jeśli zamontowany tłumik będzie niewłaściwy, mogą pojawić się następuje problemy:

  • spadek komfortu jazdy,
  • zmniejszona moc silnika,
  • większe zużycie paliwa,
  • drgania pojazdu staną się silniejsze i bardziej intensywne.

Dopasowując tłumik, warto skorzystać z porad ekspertów i poprosić ich o dobranie właściwej części. Zakup dobrego tłumika w sprawdzonym, warszawskim sklepie AutoZielonka, da nam pewność jego jakości oraz dopasowania. Nie warto szukać części z mniej oficjalnych źródeł, ponieważ ich zły dobór, może okazać się tylko początkiem większych wydatków dotyczących naprawy auta.