Co robić, gdy skóra głowy uporczywie swędzi i towarzyszy temu intensywny łupież? Pierwszą odpowiedzią jest zawsze: nawilżajmy skórę głowy. Po drugie, konieczne jest jej natłuszczenie (odżywienie). Zabiegi te powinny być regularne. Należy również zadbać o odpowiednią temperaturę mycia skóry głowy (nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza). Jeśli naszym nawykiem jest branie częstych kąpieli, powinniśmy używać zawsze tylko takich środków zapachowych i myjących, które mają neutralne pH (5,5).
Jak myć wysuszoną skórę głowy?
Po zakończonym myciu skóry głowy należy osuszyć je bawełnianym ręcznikiem. Nie należy intensywnie pocierać skóry głowy szorstką tkaniną. Raz na jakiś czas skóra głowy powinna być olejowana. Odpowiedni będzie tutaj na przykład olejek arganowy. Dodatkowo, warto nawilżać je za pomocą naturalnych i łagodnie działających kremów regenerujących i odżywiających. Mogą to być kosmetyki zawierające lanolinę, parafinę, a także oliwę z oliwek. Osoby, które mają problem z suchą skórą głowy i nawracającym łupieżem suchym koniecznie powinny zrezygnować z kąpania się w soli do kąpieli, a także w mydłach i żelach, które mają dużo substancji zapachowych.
Pielęgnacja suchej skóry głowy
Osoby, które mają problem ze swędzącą, przesuszoną skórą głowy, która ma skłonność do łupieżu, powinny skupić się na codziennym nawilżaniu włosów delikatnymi kosmetykami. Nawet wówczas, gdy schorzenie cofa się. Najlepsze do nawilżenia i mycia skóry głowy będą emolienty. Są to substancje, które czyszczą, ale jednocześnie też tworzą na skórze barierę ochronną. Emolienty do mycia suchej skóry głowy niekoniecznie muszą być szamponami – losy można myć również w zwyczajnych emulsjach myjących. Jednym z zaleceń lekarzy jest stosowanie szamponów z mocznikiem, o stężeniu 5-10 procent, który pomaga utrzymać optymalne nawilżenie skóry. Dodatkowo, wybierając kosmetyki, należy zwracać uwagę na to, czy mają olejki naturalne, ceramidy oraz inne tłuszcze. Zdarza się, że lekarz POZ (http://cmc-center.pl/przychodnia-poz/) zaproponuje nam środki znieczulające (np. 3 procent polidokanol).