Wiadomo, że przewlekły stres i brak odpoczynku sprzyjają rozwojowi różnych schorzeń lub nasilają już istniejące. Wśród zdrowotnych skutków ww. czynników pojawiają się także choroby skórne, co uwidacznia się szczególnie na twarzy. Nie warto więc poddawać się silnym emocjom, ale trzeba starać się je zawsze wyciszać i eliminować.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy
Tłuste, łuszczące się rumienie występujące w miejscach, gdzie produkowane są większe ilości sebum (czyli skrzydełka nosa, broda itd.), wyglądają bardzo nieestetycznie. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy nasila się zazwyczaj jesienią i zimą, pojawiają się także okresy remisji schorzenia. Typowymi objawami ŁZS są: pieczenie, świąd, żółtawe plamy na skórze, a wzmagają się one pod wpływem potu. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają i pojawia się łupież.
Trądzik różowaty
To kolejne schorzenie skóry, które może powstać lub nasilić się podczas przeżywania stresu, pod wpływem którego naczynia krwionośne rozszerzają się i zmianie ulega gospodarka hormonalna w organizmie. Początkowo objawami trądziku są rumień i popękane naczynka krwionośne na twarzy. Następnie mogą pojawić się grudki, krostki i zwłókniane gruczoły łojowe. Sygnałem ostrzegawczym często są także zaczerwienione, piekące policzki, które mogą boleć. Ten mikroobrzęk skóry wygląda nieestetycznie i trzeba już wtedy zainteresować się przyczyną jego powstania.
Atopowe zapalenie skóry
To choroba również powszechnie znana i również bardzo trudna do wyleczenia, nawet bardziej niż dwa wyżej omówione schorzenia. Pod wpływem silnych emocji skóra jeszcze bardziej swędzi, staje się suchsza i cieplejsza. Nasilają się również reakcje immunologiczne oraz zaostrza się stan zapalny. Chorobie bardzo często towarzyszy katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek. Czasami, gdy atopowe zapalenie skóry uaktywnia się mocniej, pojawiają się na skórze rumienie oddzielone wyraźną granicą od skóry, pęcherze, grudki i łuszczący się naskórek.
Wiadomo, że skóra szybciej się starzeje pod wpływem stresu. Nie tylko łojotokowe zapalenie skóry twarzy, choroba atopowa czy trądzik, ale też pogłębiające się zmarszczki świadczą o wpływie stresu na kondycję naskórka. Dochodzi do tego spuchnięcie powiek, cienie pod oczami,i generalnie skóra traci blask. Nie warto więc dać się zwyciężać emocjom, ale trzeba szukać sposobów na radzenie sobie z nimi każdego dnia.