Sposoby na obniżenie gorączki u dorosłych

Pojawienie się gorączki w gruncie rzeczy jest dobrym objawem. Oznacza to, że nasz organizm broni się przed atakującą go infekcją. Podwyższona temperatura ciała działa jednak wycieńczająco na organizm, szczególnie jeśli wynosi powyżej 38 stopni. W takiej sytuacji należy postarać się zbić gorączkę.

Naturalne sposoby na obniżenie temperatury ciała

Zamiast od razu sięgać po leki mające na celu zbicie gorączki, warto najpierw spróbować dokonać tego domowymi sposobami, które mogą okazać się równie skuteczne, jak te farmakologiczne. Metoda stosowana od lat i sprawdzona z pewnością przez nasze babcie to picie naparów z ziół. Skuteczne będą tutaj wywary z kwiatu lipy, czarnego bzu czy liści i owoców maliny. Dobrym sposobem na każdą infekcję, również taką, której towarzyszy gorączka, jest picie ciepłej herbaty z dodatkiem domowego soku malinowego oraz cytryny. Zbawiennym napojem jest także ciepłe mleko wraz z miodem oraz ząbkiem czosnku. Czosnek zadziała bakteriobójczo, dzięki czemu organizm szybciej zwalczy infekcję. Aby obniżyć wysoką temperaturę ciała można zastosować także zimne okłady. Wystarczy, że na kark i czoło położymy chłodne kompresy. Powinno to przynieść ulgę choremu. Schładzać ciało można również poprzez chłodne kąpiele. Tu jednak należy być ostrożnym – temperatura wody powinna być chłodniejsza tylko o około 2 stopnie od temperatury ciała. Chory powinien zanurzać się w wodzie powoli, aby organizm nie doznał szoku. Znanym od wieków sposobem na obniżenie podwyższonej temperatury ciała są okłady z plasterków ziemniaka.

Ibuprofen, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy?

Jeżeli powyższe metody nie zdają egzaminu, należy sięgnąć po leki obniżające gorączkę. Są one dostępne bez recepty w każdej aptece. Zawierają one najczęściej takie substancje jak ibuprofen, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy. Pamiętajmy jednak aby stosować je z umiarem i rozsądkiem, czyli przede wszystkim zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania leku. Paracetamol zawiera np. Apap, ibuprofen – Ibuprom, a kwas acetylosalicylowy – Aspiryna. Warto pamiętać, że ibuprofen, w odróżnieniu od paracetamolu, posiada właściwości przeciwzapalne. Natomiast kwasu acetylosalicylowego nie powinny stosować kobiety w ciąży. Może się zdarzyć jednak tak, że mimo zastosowania domowych sposobów, a nawet środków farmakologicznych, gorączka nie ustępuje. Jeśli utrzymuje się ona przez dłuższy czas, należy niezwłocznie udać się do lekarza.