Słomki papierowe – zalety i wady

Matka Ziemia woła o pomoc. Nie możemy zatem udawać, że nie słyszymy tego krzyku. Badacze i eksperci proponują różne rozwiązania, pozwalające na odpowiednie zadbanie o środowisko. Wprowadzane są rozmaite nowinki technologiczne, które mają korzystnie wpłynąć na naszą planetę. Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań jest zastępowanie słomek plastikowych przez papierowe. Przyjrzyjmy się, jakie są korzyści z wprowadzania tego pomysłu w życie. A może znajdziemy też jakieś wady?

Zalety słomek papierowych

Jedną z głównych zalet papierowych słomek jest bez wątpienia fakt, że są biodegradowalne. To oznacza, że nawet jeśli trafią razem z pozostałymi śmieciami na przykład do morza czy oceanu, to zaczną się rozkładać już po trzech dniach, a nie, jak plastikowe, po kilkunastu latach. W warunkach pozawodnych, ekologiczne słomki potrafią się rozłożyć w ciągu dwóch do sześciu tygodni. Robi wrażenie, nieprawdaż?

Jeżeli mówimy o zaletach i wadach, to należy poruszyć temat finansów, który interesuje chyba każdego. Trzeba przyznać, że cena papierowych słomek jest korzystna. Przedsiębiorstwa mogą kupić sztukę za zaledwie dziesięć groszy. Nie jest to zatem duży wydatek, biorąc pod uwagę, ile dobrego taki zakup czyni naszemu środowisku. Słomki papierowe są też przyjazne przyrodzie. Ich szybszy rozkład zmniejsza prawdopodobieństwo, że zostaną połknięte przez ryby czy inne morskie żyjątka.

Wady ekologicznych słomek

Zalety, zalety, zalety, a co z wadami? Szukaliśmy i w końcu na coś natrafiliśmy. Nie jest to jednak problem, który występuje w odniesieniu do wszystkich papierowych słomek. Otóż, niektórzy producenci dołączają do nich plastikowe “osłonki”. To dość irracjonalne rozwiązanie, by opatrywać ekologiczny produkt tym tworzywem. Trzeba zatem uważać na takie produkty, bo jeżeli je zakupimy i z nich skorzystamy, to miniemy się z ideą użytkowania papierowych słomek i w niewielkim stopniu ruszymy na ratunek Matce Ziemi.

Więcej wad nie zauważyliśmy. Są jednak kolejne korzyści, o których warto napisać. Jeżeli firmy zaopatrują swoje lokale w papierowe słomki, to przez to zyskują zaufanie wśród szerokiej grupy konsumentów, której kwestia dbania o środowisko nie jest obcym tematem. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak pomóc Matce Ziemi, dlatego też stosowanie papierowych słomek poprzez poszczególne marki jest postrzegane bardzo pozytywnie.

Jak widać, zalety stosowania papierowych słomek znacznie przewyższają wady takiego rozwiązania. Na koniec możemy dodać, że ekologiczne słomki wyglądają bardzo  ładnie. Nawet najbardziej wybredni konsumenci powinni być zadowoleni estetyką tego produktu.