Skanowanie 3D – profesjonalne zastosowania usług skanowania 3D

Wraz z rozwojem technologii 3D dostrzeżono możliwość wykorzystania optycznych metod pomiarowych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Dziś profesjonalne skanery 3D, czyli precyzyjne urządzenia metrologiczne, znajdują zastosowania w firmach o rozmaitym profilu działalności, m.in. w branży motoryzacyjnej, w metalurgii, w energetyce, w jubilerstwie, protetyce i wielu innych. Nawet jeśli przedsiębiorstwa nie dysponują własnymi skanerami 3D, mogą skorzystać z usług skanowania świadczonych przez producentów i dystrybutorów tychże urządzeń.

Czym jest skanowanie 3D?

Najprościej rzecz ujmując, skanowanie 3D jest procesem przekształcania fizycznych obiektów w precyzyjne modele cyfrowe. Profesjonalny skaner 3D umożliwia szybkie i dokładne uchwycenie kształtu i geometrii obiektu, a następnie wykonanie jego trójwymiarowej wizualizacji. Skanowaniu mogą podlegać obiekty o rozmaitym przeznaczeniu, w różnych rozmiarach i kształtach, a także obiekty półprzezroczyste i trudne do zmierzenia tradycyjnymi metodami.

Skanowanie 3D pozwala na pozyskanie danych, które w dalszej kolejności mogą być wykorzystane w procesach kontroli jakości, w inżynierii odwrotnej czy szybkim prototypowaniu. Oczywiście niezwykle istotne jest tutaj zachowanie najwyższych standardów dokładności pomiarów – zlecając usługi skanowania 3D profesjonalnej firmie (zobacz ofertę) możemy liczyć na dokładność do 0,013 mm, certyfikowaną zgodnie z normą VDI/VDE.

Usługi skanowania 3D dla przemysłu

Skanery 3D znajdują zastosowania w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ świetnie sprawdzają się podczas skanowania obiektów wykonanych z najróżniejszych materiałów, m.in. z metalu, betonu, szkła, drewna, gumy czy plastiku. Skanowanie 3D może być realizowane w dowolnej, wskazanej przez klienta lokalizacji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, ponieważ skanery wyposażone są w trwałą i szczelną obudowę oraz kamery i obiektywy dobrze znoszące zmienne warunki atmosferyczne. Skanowanie bardzo często odbywa się także w laboratorium pomiarowym. Wówczas detale przeznaczone do skanowania należy przesłać do firmy świadczącej usługi skanowania 3D. Po wykonaniu pomiarów detale wracają do klienta.

Usługi skanowania 3D obejmują rozwiązania optymalizujące procesy w obszarach utrzymania produkcji, kontroli jakości, szybkiego prototypowania, inżynierii odwrotnej i projektowania. Z rozwiązań tych korzystają firmy z branży samochodowej, kolejowej, odlewniczej, lotniczej, firmy świadczące usługi projektowe, muzea, instytuty badawcze i wiele innych.