Serwer dedykowany – kiedy będziesz go potrzebować?

Serwer dedykowany przeznaczony jest głównie dla tych najbardziej wymagających właścicieli serwisów oraz usług internetowych, przede wszystkim dlatego, że stwarza lepsze możliwości zarządzania i kontroli na mieszczącymi się tam zasobami. Jest również zdecydowanie bardziej niezawodny i ma prawie nieograniczone możliwości konfigurowania. Jeżeli dany przedsiębiorca zarządza biznesem internetowym musi on opierać się na rozwiązaniach profesjonalnych, w pełni niezawodnych i niezależnych, a takim rozwiązaniem technologicznym jest właśnie serwer dedykowany.

Serwer dedykowany, co to jest?

Serwer dedykowany pozyskuje się od firmy hostingowej. Jest to zwykle jedno z identycznych urządzeń umieszczonych obok siebie w serwerowni. Wynajmując takie urządzenie otrzymuje się do wyłącznej dyspozycji całą powierzchnię dyskową, moc obliczeniową procesora oraz pamięć RAM. Nie ma obowiązku dzielenia się tymi parametrami z żadnym innym użytkownikiem. Wykorzystuje się wszystkie możliwości technologiczne urządzenia w sposób indywidualny. Najczęściej firmy hostingowe wynajmujące same serwery lub miejsca na serwerach proponują kilka różnych wariantów serwera dedykowanego, różnią się one zazwyczaj pomiędzy sobą parametrami technicznymi: mocą procesora, wielkością przestrzeni dyskowej, pamięcią RAM oraz zakresem dodatkowych usług świadczonych przez wynajmującego. Dzięki temu przedsiębiorca może dopasować każdy z nich do charakteru swoje działalności oraz planów rozwojowych firmy.

Kiedy serwer dedykowany jest optymalnym wyborem?

Firmy hostingowe świadczące usługi wynajmu serwera lub ograniczonego miejsca na serwerze, współdzielonego serwera, czyli hostingu oferują przedsiębiorcy różne warianty samego serwera. Im jest on bardziej zaawansowany technologicznie tym, szczególnie w przypadku firmy internetowej, otrzymuje się bogatszą ofertę usług. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy wystarcza oczywiście zwykły hosting na serwerze, jednak jeżeli planuje on rozwój firmy, poszerzenie swoich usług, nieustanne zdobywanie odbiorców wówczas serwer dedykowany daje mu większą swobodę technologiczną. Myślenie o przyszłości firmy nie muszą ograniczać względy techniczne.

Serwer dedykowany to zawsze jest urządzenie o wyższej wydajności i lepszych parametrach niż hosting współdzielony. To lepsza kontrola kont, możliwość instalowania własnego systemu operacyjnego i oprogramowania a przede wszystkim nielimitowane łącze i nielimitowana przepustowość. To swoboda decyzji i wyższa jakość usług oferowanych odbiorcom.

Artykuł powstał przy współpracy z hostingiem hostinghouse.pl