Schody stalowe vs schody drewniane. Który wybór lepszy?

Najważniejsze cechy schodów stalowych

Schody stalowe to produkty estetyczne, które sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych, designerskich wnętrzach. Wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej produkty charakteryzują się znakomitą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na wyróżnienie zasługują także wysokie walory estetyczne stalowych schodów. W zależności od preferencji oraz dostępnego budżetu inwestor zdecydować może się na wyroby wykonane z gotowych prefabrykatów lub złożyć zamówienie w firmie FOLPLEX, która wykona konstrukcję na wymiar, projektowaną i przygotowywaną pod konkretne wnętrze. Prawidłowo wykonana konstrukcja stalowa wygląda lekko i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Decydując się na schody stalowe, należy pamiętać, że mają one również pewne wady. Metalowe schody są zimne i nieprzyjemne w dotyku. Wadą może być także ich głośność oraz twardość. Upuszczenie naczynia na stalowe stopnie z pewnością skoczy się jego stłuczeniem.

Podstawowe zalety i wady schodów drewnianych

Schody wykonane z drewna charakteryzują się naturalnością i szlachetnością. Materiał ten sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. W sprzedaży dostępne są zarówno gotowe konstrukcje, jak i produkty wykonywane pod indywidualne zamówienie. Schody drewniane są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu. Wykonuje się je zazwyczaj z litego lub klejonego drewna. Najczęściej wykorzystuje się takie gatunki jak dąb, buk, jesion, mahoń lub bodo. Zastosowanie naturalnego drewna wpływa na wysoką cenę tego rodzaju produktów. Pomimo wielu zalet konstrukcje drewniane mają również swoje wady. Podstawową wadą jest konieczność regularnej konserwacji drewna przy użyciu specjalistycznych preparatów. Chociaż drewniane stopnie są przyjemne w dotyku i miękkie, z upływem czasu mogą nieprzyjemnie skrzypieć. Problem stanowić może także śliskość lakierowanych stopni.

Ostateczny wybór

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Osoby szukające trwałego i tańszego rozwiązania wybiorą schody stalowe. Inwestorzy dysponujący dużym budżetem i ceniący sobie naturalność z pewnością zdecydują się na drewno. Istotne znaczenie przy wyborze ma rodzaj wystroju wnętrza. Konstrukcje stalowe stosuje się raczej  w nowoczesnych, industrialnych  mieszkaniach i domach, drewno sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Osoby, które nie potrafią wybrać pomiędzy stalą, a drewnem mogą zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe. Łącząc ze sobą drewno i stal, uzyskać można ciekawy efekt designerski. Duży wybór produktów dostępnych na rynku sprawia, że każdy inwestor bez trudu znajdzie optymalne rozwiązanie pasujące do jego  potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.