Rozwijamy skuteczność osobistą i zawodową na szkoleniach!

Przez długi czas na rynku pracy można było zaobserwować trend faworyzujący wysokie kwalifikacje zawodowe obejmujące wykształcenie i doświadczenie w danym zawodzie. Dziś jednak pracodawcom zależy nie tylko na tzw. umiejętnościach twardych, ale również na umiejętnościach osobistych nazywanych też miękkimi. Co to takiego i jakie szkolenia z umiejętności osobistych wybrać?

Jak rozwijać skuteczność osobistą i zawodową?

Badania pokazują, że w pracy liczy się nie tylko „twarda” wiedza. Niejednokrotnie na danym stanowisku znacznie lepiej radzą sobie ludzie z mniejszym doświadczeniem i gorszym wykształceniem. Nadrabiają bowiem umiejętnościami miękkimi, które zwiększają ich efektywność osobistą i zawodową. Niektóre z nich są dziełem natury, inne pomagają rozwijać specjalistyczne szkolenia. Rozwój osobisty z całą pewnością Ci się opłaci, ponieważ tzw. umiejętności miękkie można wykorzystywać w każdej sferze życia do zwiększania swojej skuteczności.

Szkolenia z umiejętności osobistych są niezwykle przydatne. Chętnie inwestują w nie pracodawcy, chcący zwiększać skuteczność swoich pracowników. Wiążą się z nimi bowiem takie wartości jak efektywność, odporność na stres, możliwość adaptacji do rozmaitych warunków i wymogów czy etyka pracy. Dzięki temu możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału danego pracownika i jego „twardej” wiedzy.

Dlaczego umiejętności osobiste są tak ważne dla pracodawców?

„Pracodawcy często zwracają uwagę na umiejętności osobiste przy rekrutacji. To dlatego, że determinują one, jak dany kandydat odnajdzie się w zespole, do którego miałby dołączyć. Atmosfera i kultura pracy w każdej firmie jest bowiem inna.” – mówi Anna Gajewska z portalu Szkolenia News zajmującego się badaniem kompetencji pracowników.

Tymczasem przy współpracy najbardziej liczy się właśnie kompatybilność postaw czy uzupełnianie się pewnych cech charakteru. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie praca w znacznej mierze odbywa się zespołowo. Dlatego też szkolenia z umiejętności osobistych są popularne wśród indywidualnych uczestników, którzy chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Często inwestycja w kurs dotyczący rozwoju osobistego może być znacznie bardziej opłacalna niż kształcenie się w zakresie konkretnej wiedzy i „twardych” umiejętności.

Popularne szkolenia – rozwój osobisty i zawodowy

Jakie szkolenia z umiejętności osobistych są godne polecenia? Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Warto jednak wiedzieć, jakie cechy są najbardziej poszukiwane przez pracodawców i najbardziej przydatne w życiu zawodowym oraz prywatnym. To np.:

  • automotywacja – zdolność do pobudzania samego siebie do podejmowania określonych działań; przydatna szczególnie w czasach pracy zdalnej;
  • komunikacja interpersonalna – umiejętność niezwykle przydatna w każdej sferze życia, w tym w pracy zespołowej;
  • perswazja i wywieranie wpływu – umiejętności niezwykle przydatne w zawodach związanych ze sprzedażą i obsługą klienta, ale również np. w zarządzaniu;
  • zarządzanie sobą w czasie – umiejętność planowania pracy i terminowego wykonywania zadań;
  • autoprezentacja – umiejętność atrakcyjnego zaprezentowania swojej osoby i skutecznego przekazywania myśli, przydatna szczególnie podczas wystąpień publicznych lub komunikacji w zespole.

Jeśli wybierzesz odpowiednie szkolenia, rozwój osobisty i zawodowy będzie znacznie łatwiejszy. Co prawda wszelkie te umiejętności można rozwijać również samodzielnie, ale wymaga to większego wysiłku. Szkolenia z umiejętności osobistych zwykle mają skoncentrowaną, warsztatową formę. Bardzo ważny jest jednak odpowiedni prowadzący.

Szkolenia z umiejętności osobistych – dla kogo?

Jak już wspomniano, umiejętności osobiste są uniwersalne, co oznacza, że mogą być wykorzystywane w każdym zawodzie i na każdym stanowisku, a także poza pracą. Dlatego przy wyborze odpowiedniego szkolenia rozwój osobisty jest dla każdego. W tego typu wydarzeniach uczestniczą pracownicy skierowani przez pracodawców chcących usprawniać pracę zespołów, ale również osoby prywatne. Dzięki szkoleniom z umiejętności osobistych znacznie łatwiej znaleźć bowiem ciekawą, dobrą pracę, a także uzyskać awans.

Gdzie szukać sprawdzonych szkoleń i kursów z umiejętności osobistych i nie tylko?

Rynek szkoleń i rozmaitych kursów edukacyjnych jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Znajdziemy na nim zarówno szkolenia otwarte, szkolenia zamknięte, kursy multimedialne i wideo, szkolenia online oraz realizowane stacjonarnie. Znalezienie oferty dobrze dopasowanej do naszych potrzeb oraz w atrakcyjnej cenie może wymagać więc czasu i często odwiedzenia setek stron internetowych różnych organizatorów. Na szczęście z pomocą przychodzą nam tak zwane bazy szkoleń online, takie jak Eventis.pl. W serwisie tym znajdziemy zebrane kilka tysięcy szkoleń organizowanych przez ponad 700 różnych firm szkoleniowych z całej Polski. Zebranie aż tylu ofert w jednym miejscu znacznie ułatwia wyszukanie kursu, warsztatu czy szkolenia na dany temat, zapoznanie się z jego programem oraz cenami. Porównanie ofert szkoleń i kursów od różnych organizatorów pozwala nam wybrać nie tylko pozycję dobrze odpowiadającą naszym potrzebom, ale też znaleźć ją taniej. Jest to tym ważniejsze, że ceny szkoleń od różnych organizatorów, chociaż bardzo podobnych do siebie, mogą różnić się nawet o kilkaset procent. Ryzyko przepłacania jest więc dosyć duże.