Rodzinne wakacje pod żaglami – Mazury

Rejs pod żaglami to marzenie wielu dzieci i dorosłych. Możliwość samodzielnego kierowania jachtem i zawijania do licznych portów na Mazurach to nie lada gratka dla wszystkich pragnących wypoczynku i rozrywki. Przygoda taka może być idealnym pomysłem na spędzenie rodzinnych wakacji i wspólnego czasu. W tym artykule przedstawiamy garść informacji o tym sposobie oraz podajemy kilka rad jak przygotować się do takiego wypadu, aby był bezpieczny i komfortowy.

Rodzinne spędzanie wakacji

Możliwość spędzenia wakacji z dziećmi na łodzi jest jednym z ciekawszych rozwiązań. Aby spędzony czas obfitował w wypoczynek i radość najmłodszych, trzeba poczynić pewne kroki. Jak zatem przygotować się do rejsu? Jedzenie — warto zabezpieczyć większą ilość jedzenia — szczególnie dla dzieci, gdyż na wodzie nie łatwo uzupełnić zapasy. Dobrym pomysłem będzie też zabranie różnych ubrań na różne warunki atmosferyczne w tym obuwia na płaskiej podeszwie, które da stabilizację i pewność poruszanie się po pokładzie. Na taki rejs trzeba również zadbać o zajęcie dla dzieci w postaci książek, kolorowanek czy zabawek. Dobrym posunięciem będzie też zaplanowanie i sprawdzenie trasy — przynajmniej pobieżnie, aby wiedzieć, z czym trzeba się liczyć. Mazury oferują wiele marin i przystani gdzie czekają liczne restauracje i rozrywki dla dzieci.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne podczas wakacji a szczególnie istotne na wodzie. Pierwszymi środkami, jakie powinniśmy przedsięwziąć to apteczka i środki opatrunkowe oraz dodatkowy telefon, gdyby pierwszy uległ awarii. Przy okazji żeglowania należy pamiętać, że woda to potężny żywioł i mieć do niego respekt. Kolejne rzeczy, które warto mieć na pokładzie to odbijacze pomocne przy cumowaniu i solidne oświetlenie. Nasze zachowanie również wpływa znacząco na bezpieczeństwo. Gdy Pogoda się pogarsza — nie powinniśmy wpływać na akwen, a jeśli już tam jesteśmy, należy zmniejszyć powierzchnię żagli i nie czekać aż zrobią to inne jednostki.

Aby bezpiecznie żeglować, łódź musi być oczywiście sprawna i mieć stosowne dokumenty. Oprócz tego na pokładzie powinno znajdować się koło ratunkowe i kamizelki ratunkowe. Warto zadbać też o informacje terenowe. Wcześniejsze poznanie zagrożeń takich jak przeszkody podwodne czy silne nurty pozwoli świadomie kierować łodzią.

Czy warto wybrać się w wakacyjny rejs?

Odpowiedz, na to pytanie brzmi — zdecydowanie tak. Rejs wakacyjny będzie z pewnością nie lada przygodą, którą wszyscy będą wspominać przez wiele lat. W dobie corocznych wyjazdów na plaże lub w góry żeglowanie będzie idealną alternatywą i skokiem w nieznane. Zajęcie takie daje wiele możliwości od wypoczynku po ciekawą rozrywkę jak sterowanie jachtem lub zwiedzanie różnych miejsc. Cenowo taki sposób spędzania wakacji również nie jest droższy od tradycyjnych wypadów, a liczne firmy oferujące wynajem łodzi ułatwią zadanie.

Dowiedz się Więcej