Rodzaje uziomów oraz ich definicje

Uziomy obiektów budowlanych są bezpośrednio połączone z kwestią bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W obliczu użytkowania instalacji elektrycznych istnieje bowiem ryzyko wadliwego działania sieci, które jednoznacznie przekłada się na możliwości powstania zwarcia, które przekształci się w niebezpieczny dla życia i zdrowia pożar budynku. Podobne ryzyko niosą ze sobą wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny, które podczas burzy mógłby uderzyć w budynek. To właśnie dlatego na obiektach budowlanych wykonuje się tzw. uziomy. Jakie są rodzaje uziomów i ich przeznaczenie? Właśnie o tym przeczytacie w dalszej części artykułu!

Uziom szpilkowy – pionowy i poziomy

W nowoczesnych budynkach bardzo często wykorzystuje się uziom szpilkowy. To zaawansowana ochrona odgromowa, którą w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierają wszyscy, którzy decydują się na postawienie nowego budynku lub remont generalny. Warto zaznaczyć, że w tej kategorii wyróżniamy dwa rodzaje uziomów. Pierwszy typ to uziom pionowy, czyli ten zaliczany do grupy uziomów sztucznych wykonywany z prętów lub taśm zatopionych w fundamentach budynku. Chodzi tutaj o ustawienie uziomu względem gruntu – istnieją także uziomy pionowe, które biegną równolegle do poziomu gruntu lub są w nim pogrążone.

Uziom fundamentowy

Równie popularny typ to uziom fundamentowy. Decydujemy się na niego głównie ze względu na to, że zapewnia dość wysoki poziom ochrony, a przy tym nie wpływa na wytrzymałość mechaniczną konstrukcji budowlanych. Niestety uziom fundamentowy nie jest zbyt często spotykany, ponieważ niewiele architektów decyduje się wdrożyć go do projektów, a w przypadku takie rozwiązania szczególnie ważne jest to, by wykonać go jeszcze zanim fundamenty zostaną postawione!

Uziom otokowy

Inny typ to uziom otokowy, który jest wykonywany najczęściej ze stali ocynkowanej. Tę zakopuje się na głębokości mniej więcej 0,5 m pod powierzchnią gruntu oraz w odległości ok 1 m od granicy ścian budynku. Warto zaznaczyć, że taśma musi stanowić układ zamknięty. Taki rodzaj uziomów służy bardzo często również do tzw. ochrony przepięciowej.

Przedstawiliśmy najpopularniejsze rodzaje uziomów, czyli specjalnej instalacji przeciwpożarowej, która ma za zadanie chronić budynek w obliczu przepięć elektrycznych oraz wyładowań atmosferycznych. Mam nadzieje, że ten tekst okaże się pomocny w kontekście poprawienia stanu wiedzy na ten temat i pozwoli wybrać najlepszy rodzaj uziomu dla konkretnego budynku, a ten skutecznie ochroni go przed wszelkimi zagrożeniami.
Jeśli jednak nadal masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniego typu uziomu, radą podzieli się dobry elektryk: https://elektryk24wroclaw.pl/.