Rodzaje i zastosowanie nasad kominowych

Ciąg kominowy to efekt grawitacyjnego wyciągania różnego rodzaju spalin i wyeksploatowanego, ogrzanego powietrza, przez kratki wentylacyjne zamontowane np. w kuchniach i łazienkach, ku górze – odpowiednio zaprojektowanym i zwieńczonym kanałem kominowym lub wentylacyjnym. Naturalny ruch rozgrzanego powietrza ku górze i budowa długiego komina sprawia, że teoretycznie przykre zapachy i spaliny są z mieszkań i domów odprowadzane na zewnątrz, jednak w praktyce dość często dochodzi do okresowego lub stałego zaburzenia ciągu kominowego.

Może dochodzić chociażby do przenikania spalin z jednego lokalu do innego lokalu umiejscowionego w tym samym szybie wentylacyjnym, a przy całkowitym zaniku ciągu kominowego może także pojawić się powszechny problem z pleśnią, grzybami i wilgocią w pomieszczeniu. Istnieje kilka przyczyn, które najczęściej leżą u podłoża takiego stanu rzeczy – mogą to być błędy już na etapie projektowy, niewłaściwe wyliczenia architekta, ale także błędy na etapie wykonawstwa czy sięgnięcie po tanie i nieadekwatne materiały, nasady kominowe i używanie tanich zamienników.

Przyczyny zastosowania nasad kominowych

Silny i porywisty wiatr to kolejny powód, dla którego grawitacyjne systemy kominowe mogą w ogóle nie spełniać swojej funkcji i właśnie we wszystkich tych przypadkach rozwiązaniem mogą być odpowiednie nasady kominowe. Głównym celem stosowania takich nasad na kominy jest zwiększenie ciągu i utrzymanie go na właściwym poziomie, nawet w dużo trudniejszych warunkach pogodowych i klimatycznych – dlatego obowiązkowo muszą być projektowane i montowane w budownictwie zlokalizowanym w II i III strefie obciążenia wiatrem (głównie tereny górskie i nadmorskie w Polsce).

W budownictwie wielorodzinnym i zabudowie wielokondygnacyjnej nasady kominowe są więc obowiązkowe i bez nich praca całej wentylacji nie byłaby wydajna nawet w połowie lokali.

Jednak również przy realizowaniu prywatnej inwestycji i budowie domu jednorodzinnego, gdzie przeważnie występuje tylko jeden centralny komin – taka nasada jest bardzo wskazanym wydatkiem, ponieważ:

  • stabilizuje i wspomaga ciąg kominowy, zwiększając jego moc;
  • zabezpiecza komin przed powstaniem ciągu wstecznego;
  • chroni komin przed wiatrami opadającymi, które „duszą” komin i wywołują krótko- lub długotrwałe zaniki ciągu;
  • odstrasza ptactwo, które notorycznie wykorzystuje niezabezpieczone zwieńczenia kominów do uwijania gniazd itp.

Producenci i projektanci nasad kominowych stosują wiele różnych rozwiązań, które sprawdzają się w zależności od wielkości komina i ilości podłączonych do niego kanałów wentylacyjnych. Na rynku spotkać można więc rozwiązania stałe (wykorzystujące energię kinetyczną wiatru), samonastawne (ustawiające się zgodnie z kierunkiem wiatru), obrotowe i hybrydowe.