Przykry problem z którym zmaga się wiele dzieci

Dzieci często zmagają się z różnymi infekcjami oraz chorobami. Ich organizm jest stosunkowo słaby, dlatego szybko łapie wszelkie wirusy oraz bakterie. Rolą rodzica jest nie tylko zapobiegać, ale przede wszystkim odpowiednio zajmować się pociechą po wystąpieniu dolegliwości. Jak postępować w przypadku problemów z pęcherzem?

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza u dziecka?

Zapalenie pęcherza spotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, jednakże dolegliwość ta ma w obu przypadkach całkiem inny przebieg. Jest to związane z tym, że kiedy z zapaleniem zmaga się dziecko często nic na to nie wskazuje, gdyż objawy są bardzo niespecyficzne. Zapalenie pęcherza u dziecka objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, do tego pojawia się marudzenie, płaczliwość, brak apetytu oraz wymioty. Kiedy dodatkowo pojawia się mocz o brzydkim zapachu, a jego kolor można określić jako mętny, niemalże na pewno mamy do czynienia z omawianą chorobą. W przypadku starszych pociech dodatkowo występuje ból brzucha, ból w dolnym odcinku pleców, a także pieczenie i kłucie w czasie załatwiania się. Wraz z wiekiem objawy zapalenia stają się coraz bardziej specyficzne dla układu moczowego. Tak samo jak w przypadku dorosłych, występuje uczucie parcia na pęcherze, ból oraz pieczenie i bardzo częste oddawanie moczu. Niektóre dzieci dodatkowo zaczynają moczyć się.

Przyczyny zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza u dziecka pojawia się jako efekt niewłaściwej budowy anatomicznej dróg moczowych, niewłaściwej pracy pęcherza bądź w przypadku nieodpowiedniej higieny. Wady wrodzone to kolejne powody pojawiania się zapalenia. Mowa chociażby o przeroście błony śluzowej cewki moczowej, albo cofaniu się moczu do moczowodów oraz nerek. Jednakże, wymienione powyżej przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko. Zapalenie pęcherza u dziecka pojawia się przede wszystkim ze względu na drobnoustroje. Dziewczynki mają zdecydowanie większą szansę na wystąpienie choroby, a to ze względu na ich budowę anatomiczną (ujście pochwy i cewki moczowej od odbytnicy dzieli niewielka odległość).

Jak postępować w przypadku zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza wymaga szybkiej interwencji, aby infekcja nie rozwijała się jeszcze bardziej. W tym czasie dzieci musza dużo pić, co sprawi, że mocz rozcieńczy się, a co za tym idzie pociecha będzie częściej udawała się do toalety. Regularne oddawanie moczu sprawi, że bakterie zostaną szybciej usunięte z dróg moczowych. Z problemem doskonale radzi sobie zielona herbata oraz sok z żurawiny. Wyraźną ulgę przynosi kąpiel, która została wzbogacona w napar z rumianku bądź nagietka. Leki homeopatyczne także zdają rezultat w tego typu zapaleniach, a w najgorszych wypadkach konieczne jest podanie antybiotyków.