Prawidłowy montaż rozety kominowej. Poradnik budowlany

Rozeta kominowa jest elementem typowo estetycznym, którego głównym zadaniem jest zamaskowanie niezbyt atrakcyjnych przewodów. Chociaż jest to część, która nie odgrywa większej, praktycznej roli w funkcjonowaniu pieca, to stanowi ona niemal stały dodatek do każdej instalacji. Warto również wspomnieć, że zakryte rozetą rury są mniej narażone na uszkodzenia, podobnie jak łącząca się z nimi ściana. Akcesorium to jest niewielkim wydatkiem – jego cena rzadko przekracza kilkanaście złotych, dlatego wyposażenie się w nie pozostaje wyłącznie kwestią samego montażu.

O czym warto pamiętać podczas montażu rozety?

Pierwszym krokiem powinno być wybranie właściwego produktu. Zaskoczeniem może okazać się fakt, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli rozet kominowych. Należy wybrać taki egzemplarz, którego rozmiary będą adekwatne do dysponowanej przez nas przestrzeni. Równie istotny jest materiał. Z racji, że element ten może mieć kontakt ze spalinami i podobnymi zanieczyszczeniami krążącymi wokół kominka, dobrym pomysłem może okazać się inwestycja w metal pokryty powłoką przeciw kwasową. W celu uniknięcia korozji, stal nierdzewna uznawana jest za standard przy produkcji części do kominka, często z cynkową lub chromowaną otoczką. Trzecim czynnikiem powinien być wygląd rozety. Można znaleźć je w rozmaitych kształtach i kolorach, dlatego dopasowanie jednej z nich do wystroju naszego mieszkania nie powinno stanowić dużego problemu. Reasumując, dobra rozeta to taka, która:
  • Spełnia wymogi estetyczne
  • Jest wykonana z trwałych, słabo reaktywnych materiałów
  • Jest kompatybilna z zamontowanymi przewodami kominowymi

Jak zamontować rozetę?

Montaż rozety jest niezwykle prosty, zajmuje zaledwie kilka minut i nie potrzeba do niego żadnych,wyspecjalizowanych narzędzi. Element ten powinno się nałożyć na rurę, a następne przymocować do połączonej z nią ściany. Następnie należy upewnić się,że część ta jest dobrze dopasowana do reszty układu oraz czy maskuje przewód w zadowalającym stopniu. W razie potrzeby zawsze można nanieść poprawki. Bardzo ważne jest również to, aby do instalacji rozety nie używać silikonu bądź podobnych substancji, które mogą wejść w reakcję z powietrzem pod wpływem wysokiej temperatury. Toksyczne opary tego typu mogą doprowadzić do zatrucia i poważnie zaszkodzić zdrowiu człowieka. Sama rozeta, dobrze zamontowana, powinna spełniać swoją rolę przez bardzo długi czas. Jedynym warunkiem jest zakup produktu wysokiej jakości, który wykonany jest z materiałów dostosowanych do wyższych temperatur.