Pozwolenie na broń – jak przygotować się do egzaminu?

W Polsce coraz popularniejsze staje się uzyskiwanie pozwolenia na posiadanie broni. Głównie spowodowane jest to rozwojem myślistwa oraz strzelectwa sportowego. Poza tym ludzie starają się o licencję w przypadku chęci obrony osobistej, czy też będąc kolekcjonerem albo uczestnikiem rekonstrukcji historycznych. Jednak, aby uzyskać to pozwolenie trzeba spełnić kryteria takie jak niekaralność, brak zaburzeń psychiczny oraz nałogów, wiek minimum 21 lat oraz być obywatelem Polski. Warunkiem koniecznym przystąpienia do egzaminu na patent strzelecki, jest członkostwo w klubie strzeleckim przez co najmniej trzy miesiące. Trzeba również podać przyczynę chęci posiadania broni oraz przejść egzamin, do którego najłatwiej przygotować się uczęszczając na kursy lub szkolenia, które organizowane są przez strzelnice.

Egzamin – pozwolenie na posiadanie broni

Egzamin składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest część teoretyczna, która wymaga od zdającego znajomości ogólnych przepisów posiadania broni wraz z wyjątkami i wykluczeniami. Konieczna jest znajomość posługiwania się bronią, jej przechowywania, czy transportu oraz przepisów dotyczących rodzaju broni i jej budowy oraz rodzaju amunicji. Zdawalność egzaminu jest bardzo niska, gdyż egzamin należy do tych z kategorii bardzo ciężkich. Część teoretyczną zdaje zaledwie kilka procent zdających. Niezdanie tej części egzaminu oznacza brak możliwości przystąpienia do części praktycznej. Część praktyczna sprawdza umiejętności strzeleckie, posługiwania się bronią, jej ładowania i rozładowywania oraz zabezpieczania broni. W przypadku niezdania części praktycznej możliwa jest jej odpłatna poprawa. W tym przypadku poprawia się tylko część praktyczną.

Kurs, szkolenie przygotowawcze do egzaminu

Najlepszym sposobem na zdanie egzaminu na posiadanie broni i amunicji jest uczestnictwo w kursie przygotowawczym do egzaminu. Kursy takie organizowane są m.in. przez serwisy internetowe w formie e-learningu. Mają one za zadanie nauczyć teorii wymaganej na egzaminie. W cenę kursu wchodzą testy sprawdzające wiedzę, tak jak sprawdza się ją na egzaminie właściwym. Najlepszą formą przygotowania jest jednak zapisanie się i uczęszczanie na szkolenie organizowane przez strzelnice np: GoToShoot – www.gotoshoot.com/pl/ . Kursy takie prowadzone są przez specjalistów od sztuki strzelectwa, którzy posiadają rozległą wiedzę. W czasie trwania kursu uczestnicy poznają budowę broni, jej rodzaje i amunicję. Zapoznają się z zasadami bezpiecznej obsługi, a także mają do czynienia z jej czyszczeniem, przechowywaniem i transportowaniem. Podczas zajęć na strzelnicy kursanci uczeni są technik sięgania po broń, przyjmowania postaw strzeleckich oraz strzelania. Często także prowadzący pomagają przygotować wniosek o pozwolenie na broń oraz kierują do odpowiednich lekarzy specjalistów.

Podsumowanie

Zdobycie pozwolenia na broń jest możliwe, lecz niestety bardzo trudne. Jednak po spełnieniu wszystkich wymogów narzuconych przez ustawę o broni i amunicji, przejście pozytywnie egzaminu, zostanie wydana zgoda na pozwolenie posiadania broni. Jest ona wydawana przez komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji, a na jej podstawie można uzyskać promesę na zakup broni.