Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych czasopism. Każdy miał w ręku niejedno z nich. Trzeba jednak wiedzieć, że aby takie czasopismo powstało potrzeba jest praca wielu specjalistów. Warto jest zatem wiedzieć jak powstają czasopisma.
Terminy poligraficzne
Na początku warto jest jednak poznać kilka ważnych terminów poligraficznych związanych z tworzeniem czasopism. Pierwszym z nich jest adjustacja. Jest to przygotowanie tekstu do druki. Zarówno pod kątem merytorycznym, jak i technicznym. Drugim ważnym terminem jest program DTP. Dzięki niemu możliwe jest układanie, czyli łamanie tekstu na kolumny. Ostatni termin to oczywiście druk. Jest to nic innego jak fizyczne wydrukowanie czasopisma.
Skład i łamanie czasopisma
Osoba zajmująca się składaniem i łamaniem czasopism musi wykazywać się kilkoma istotnymi cechami. Przede wszystkim musi być kreatywna oraz musi posiadać dobrą wyobraźnię przestrzenną. Dzięki temu będzie w stanie przygotować czasopismo tak, aby było ono atrakcyjne wizualnie dla czytelnika. Dodatkowo, dzięki temu, że treść ułożona będzie w sposób uporządkowany, czytelnik będzie miał pełny komfort w czytaniu artykułów. Osoba składająca czasopismo musi pamiętać, aby na stronach nie znalazło się zbyt wielu bodźców, które mogą zniechęcać czytelnika do lektury. Czasopismo nie może być przygotowane w sposób chaotyczny, gdyż może to po prostu męczyć oczy podczas czytania. Aby czasopismo złożone zostało w sposób profesjonalny składacze korzystają ze specjalnych programów DTP. Program ten pozwala nie tylko na składanie i łamanie tekstu, ale również na dobór odpowiednich zdjęć i grafik. Bardzo ważny jest tu właściwy dobór kroju czcionki oraz układu typograficznego. Elementy te dobierane są pod konkretnego czytelnika.
Korekta czasopisma
Przed drukiem czasopisma wszystkie treści muszą przejść jeszcze przez proces korekty. Wszystkie treści muszą być dokładnie sprawdzone pod kątem językowym. Sprawdzić trzeba czy nie zawierają błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych. Nic tak bardzo nie zniechęca czytelnika do lektury jak mnóstwo błędów. Jest to po prostu nieprofesjonalne. Podczas korekty sprawdza się także czy zamieszczone w czasopiśmie treści są zgodne z obowiązującym prawem. W innym wypadku redaktor naczelny czasopisma mógłby ponieść konsekwencje prawne. Dotyczy to także publikowanych na łamach czasopisma reklam. Po złożeniu czasopisma i jego korekcie może być ono drukowane. To ważny proces. Systematycznie sprawdzać trzeba, że druk wychodzi prawidłowo.
Więcej informacji o procesie składu gazet, czasopism dowiesz się na stronie studia DTP Grafpa.