Planujemy otwarcie firmy transportowej

Firma transportowa może być źródłem wysokich zarobków.

Wysoki popyt na transport (nie tylko rzeczy, ale również i osób), sprawia, że ilość dostępnych na rynku zleceń jest naprawdę spora, a stawki bardzo atrakcyjne.

Dlatego też wiele osób pragnie założyć firmę transportową, choć wiedzą, że koszty są dość spore: a to trzeba wymienić opony, a to wydatki na naprawę samochodu są spore, a to trzeba spłacić leasing.

Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz się do otwarcia firmy transportowej, to może udać Ci się całkiem dobry biznes.

W tym artykule:

  • Powiemy dlaczego warto otworzyć firmę transportową
  • Jakie przeszkody mogą czekać właściciela firmy transportowej
  • Które licencje i pozwolenia musisz otrzymać by założyć firmę transportową

Jakie licencje i pozwolenia musisz uzyskać by otworzyć firmę transportową

Aby otworzyć firmę transportową potrzebujesz nie tylko chęci, doświadczenia, a także sporej gotówki, ale także – a może przede wszystkim – odpowiednich pozwoleń i licencji.

Bezapelacyjnie potrzebujesz zdać państwowy egzamin Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w transporcie – Przewóz rzeczy i przewóz Osób.

Bez tego pomyślnie zdanego egzaminu, nie masz prawa wykonywać transportu zarobkowego ani towarów, ani osób.

Być może nie jest to pierwszy krok jaki podejmiesz zakładając firmę transportową, ale nie ma możliwości by ten krok pominąć.

Sam egzamin nie jest łatwy, gdyż wymaga od Ciebie znajomości w szerokim zakresie szczególnie prawa. Musisz być świadomy jakie prawa i obowiązki ciążą na właścicielu firmy transportowej. Przestrzeganie tych praw i obowiązków jest surowo egzekwowane przez Inspekcję Transportu Drogowego, a za ich nieprzestrzeganie grozi odpowiedzialność karno-finansowa.

Bardzo pomocny w przygotowaniu się do egzaminu będzie zatem kurs certyfikatu kompetencji, gdzie grupa fachowców z doświadczeniem przeprowadzi szereg szkoleń, na których zdobędziesz wiedzę niezbędną nie tylko do tego by zdać wspomniany egzamin państwowy, ale także świetnie radzić sobie jako właściciel firmy transportowej.

Dlaczego warto otworzyć firmę transportową

Firmę transportową warto otworzyć przede wszystkim z uwagi na duży (i wciąż rosnący) popyt na usługi transportowe.

Ilość zleceń jest bardzo duża, a stawki niezwykle wysokie.

Liczba zleceń zależna jest przede wszystkim od tak ważnego w tej branży zaufania. By je zdobyć potrzeba trochę czasu, ale przede wszystkim sumienności w realizacji już powierzonych zleceń.

Jakie przeszkody mogą czekać właściciela firmy transportowej

Największym problemem – szczególnie małych firm transportowych, jest płynność finansowa. W branży transportowej standardem jest opłacanie faktur po 30, 45 a często nawet 60 dniach od otrzymania faktury.

Duże koszty związane z zakupem paliwa, serwisowaniem auto to spory problem gdy kontrahenci zalegają z wypłatami, więc właśnie ten fakt uznać można za największy problem firm transportowych.

We wspomnianym kursie certyfikatu kompetencji zawodowych, który odbywa się w Katowicach, poznasz te problemy od kuchni. Poruszone zostaną tematy związane z prawem handlowym, podatkowym, jak i nauczysz się dobrze zarządzać finansami i dowiesz się jak skutecznie zarządzać własną firmą transportową.