Dla wielu adeptów języków obcych słownictwo stanowi największe wyzwanie i nie bez powodu – w przeciwieństwie do gramatyki, która jest niezmienna i uniwersalna, zasób słów danego języka jest ogromny i wciąż ewoluuje. Aby więc wspomóc Was w nauce, przygotowaliśmy krótką listę porad, które pozwolą Wam na łatwiejsze przyswajanie nowych słówek.
Pięć sposobów na naukę słownictwa
1. Fiszki
Bardzo popularna i często polecana metoda zawdzięcza swą popularność swojej prostocie i niezwykłej skuteczności. Do nauki z fiszek wystarczą nam małe karteczki z zapisanymi na nich słówkami – na jednej stronie po polsku, na drugiej – po angielsku.
Karteczki ze słówkami składamy na jeden stos. Następnie podnosimy kolejno karteczki z góry i staramy się odgadnąć ich znaczenie. Jeśli nam się uda, przechodzą one na stos po lewej stronie, jeśli nie – po prawej. Po przejściu przez stos główny powtarzamy ćwiczenie, tym razem podnosząc karteczki z puli wyrazów nieodgadniętych. Ćwiczenie powtarzamy tak długo, aż uda nam się odgadnąć wszystkie wyrazy.
Dzięki nowoczesnym technologiom do nauki z fiszek nie potrzebujemy nawet kartki – wystarczy aplikacja na telefon. Każdy obecnie używany system operacyjny (Android, iOS, Windows Phone) ma wiele darmowych aplikacji tego typu w swoich sklepach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce sklepu słowo “Fiszki” i wybrać.
2. Gra skojarzeń
Skojarzenia to bardzo wygodne i rozwijające narzędzie, którym możemy się posługiwać niezależnie od dziedziny, którą próbujemy przyswoić. Nie inaczej jest z językami – bardzo łatwo można budować sobie proste mostki i skróty myślowe pomiędzy danymi wyrażeniami, np. poprzez słowa klucze. Dobrym przykładem jest tutaj słowo goose (gęś). Wystarczy zapamiętać sobie gęś z guzem na głowie. Podobnych przykładów jest wiele, a jedynym ich limitem jest wyobraźnia.
3. Słówka są po to, aby z nich korzystać
Punkt ten pośrednio odnieść można do gry skojarzeń, bazuje on bowiem na podobnym mechanizmie. Aby skutecznie nauczyć się słownictwa, warto wiązać go z przedmiotem opisywanym za pomocą zmysłów, zwłaszcza wzroku. Jest to dość proste, na przykład podczas codziennych zakupów można swobodnie powtarzać materiał poprzez patrzenie się na dany produkt i przywoływanie sobie w myślach jego angielskiej nazwy. Podobnie można robić w pracy. Jest to o wiele wydajniejsze niż siedzenie przy biurku i powtarzanie danego słówka.
4. Głos ma znaczenie
Nauka jest tym efektywniejsza, im więcej uwagi jej poświęcimy i im więcej mózgu w nią zaangażujemy. Aby skuteczniej przyswoić słownictwo, warto angażować jak najwięcej zmysłów, między innymi zmysł słuchu. Jest to dość proste – podczas wymienionego w poprzednim punkcie spaceru można po cichu wymawiać nazwy przedmiotów. W ten sposób nie tylko pomagamy sobie w zapamiętywaniu ich, ale i utrwalamy ich wymowę.
5. Zasada małych porcji
Nauka dużych partii materiału naraz nie jest zbyt skuteczna – wie to każdy, kto miał okazję uczyć się chociażby w szkole. Po jakimś czasie czujemy się znużeni i rozkojarzeni. Dlatego zamiast powtarzać duże objętościowo zbiory, lepiej jest robić to małymi porcjami. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy sobie czas i nerwy, ale i wyrobimy sobie nawyk systematyczności, który przydaje się nie tylko w nauce języków, ale i w codziennym życiu.
Artykuł powstał we współpracy z: Speakin.pl