Piaskowiec na ścianę – co warto o nim wiedzieć?

Piaskowiec jest jednym z rodzajów naturalnego kamienia, który przez swoje właściwości zrewolucjonizował budownictwo. Warto przyjrzeć się jego charakterystyce, a także sprawdzić, gdzie najlepiej można zastosować ten materiał.

Właściwości użytkowe piaskowca

  • Piaskowiec jest skałą osadową, która cechuje się drobną ziarnistością, a także wyróżnia się olbrzymią elastycznością oraz plastycznością, które powodują, że surowiec ten jest bardzo łatwy w obróbce oraz kształtowaniu. Piaskowiec ma dzięki temu szeroki wachlarz zastosowania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w trakcie obróbki piaskowiec jest miękki, twardnieje dopiero później.
  • Piaskowce są w różnorodnej barwie. Zdecydowanie najpopularniejsze odmiany to czerwień oraz beż, warto jednak wiedzieć, że można spotkać piaskowce w odcieniach białych, szarych, kremowych, żółtych, a nawet błękitnych. Poszerza to znacznie pole zastosowania kamienia oraz zwiększa jego właściwości dekoracyjne. Ze względu na wielość barw piaskowiec znakomicie może skomponować się z innymi materiałami, a także elementami wnętrza.
  • Kolejną jedną zaletą piaskowca jest jego cena. Koszty pozyskania, a także obróbka tego materiału nie należą do wysokich.

Zastosowanie piaskowca

Zlewozmywaki

Zlewozmywak wykonany z kamienia naturalnego jest świetnym pomysłem. Jest on wytwarzany tylko z jednego elementu skały, a co za tym idzie – nie ma żadnych klejeń, co zapewnia nie tylko jego wytrzymałość, ale również trwałość w kontakcie z wodą oraz wilgocią. Mimo że jest ciężki, to nadal pozostaje zgrabny oraz opływowy, przez co znakomicie łączy funkcjonalność z elegancją. Warto również zauważyć, że masywne ścianki są niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, są także bezpieczne i łatwo utrzymać je w czystości, dzięki czemu zlewozmywak z piaskowca jest doskonałym sprzętem do kuchni, którą ozdobi pięknie, prosto oraz szlachetnie.

Wewnętrzne okładziny ścienne

Materiał budowlany może być również użyty jako okładziny ścienne. Spowodują one, że dom uzyska nie tylko elegancki, ale również naturalny wygląd.

Schody i posadzki

Piaskowce przede wszystkim odznaczają się bardzo dużą ścieralnością, dlatego nie należy ich stosować na powierzchniach narażonych na intensywny ruch, w tym często użytkowanych posadzkach oraz schodach.

W przypadku elewacji (a także posadzek oraz schodów, jeżeli dana osoba się na nie oczywiście zdecyduje) należy pamiętać o właściwym przygotowaniu piaskowca. Trzeba poddać go szlifowaniu, które zamknie pory kamienia, a tym samym zabezpieczy przed wnikaniem brudu. Niezbędna jest również ochrona już po zamontowaniu. Impregnację piaskowca, która strzeże kamień przed niszczeniem oraz nasiąkaniem trzeba powtarzać przeważnie co 7 lat.