Pęknięcie żylaka na nodze – objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki na nogach to zmiany, które mają postać wypukłych, często skręconych, niebieskich żył. Powstają one na skutek przewlekłej niewydolności żylnej, gdy dochodzi do zaburzenia krążenia w kończynach dolnych. Osoby z żylakami są narażone na ich pękanie. W jaki sposób można rozpoznać pękniętego żylaka? Jak wtedy postępować?

Jakie są przyczyny i objawy pękających żylaków?

Do pękania żylaków dochodzi na skutek nagłego podwyższenia ciśnienia krwi w żyłach, co sprzyja uszkodzeniu osłabionych, kruchych naczyń krwionośnych. Również pękające żylaki na nogach mogą być rezultatem urazów, na przykład uderzenia o mebel.

Gdy dochodzi do pęknięcia żylaka, wtedy pojawiają się objawy jak:- Silny ból w miejscu pęknięcia żylaka,- Obrzęk, opuchlizna,- Krwotok podskórny lub powstanie krwawiącej rany,- Widoczny pod skórą krwiak, który z czasem przekształca się w siniaka.

Co zrobić, gdy dojdzie do pęknięcia żylaka?

W przypadku pęknięcia żylaka ważna jest szybka pomoc, ponieważ może dojść wtedy do znacznej utraty krwi i pojawienia się niebezpiecznych zakrzepów. Co zrobić gdy pęknie żylak na nodze?

Najlepiej w takiej sytuacji udać się na SOR – szpitalny oddział ratunkowy, gdzie będzie można otrzymać pomoc. Można również skonsultować się z lekarzem chirurgiem, który zaleci dalsze postępowanie.

Ranę należy opatrzyć i zastosować opaskę uciskową, by zapobiec nadmiernemu krwawieniu.

Pękające żylaki na nogach – profilaktyka

Pękaniu żylaków na nogach można zapobiegać, stosując odpowiednią profilaktykę. O czym warto pamiętać?

  • Stosuj wyroby kompresyjne, na przykład rajstopy, pończochy przeciwżylakowe, legginsy lub podkolanówki, które wspomagają przepływ krwi w kończynach dolnych i redukują objawy niewydolności żylnej.
  • Unikaj wysokich temperatur, na przykład gorących kąpieli, pryszniców, sauny, opalania się, ponieważ osłabiają one żyły.
  • Nie noś uciskających ubrań, skarpetek, butów na obcasie, które powodują nasilenie dolegliwości żylnych.
  • Usuń ze swojego otoczenia przedmioty, na przykład meble, które mogą spowodować uraz nogi.
  • Stosuj leki, suplementy i środki do używania zewnętrznego, które wzmacniają żyły i wspierają przepływ krwi, na przykład z diosminą, dobesylanem wapnia, hesperydyną, wyciągami roślinnymi.