Paragon w formie elektronicznej – wygoda podczas transakcji zakupu

E – paragon stanowi potwierdzenie sprzedaży dokonywanej w formie elektronicznej. Od września ubiegłego roku istnieje obowiązek wystawiania takiego dokumentu. Stanowi on bezpieczną, nowoczesną oraz bardzo wygodną formę przesyłania informacji o dokonanej transakcji.

Wystawianie paragonu online w świetle obowiązujących przepisów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy przedsiębiorca jako sprzedawca ma obowiązek wystawienia oraz wydania nabywcy paragonu fiskalnego lub faktury każdorazowo gdy dojdzie do sprzedaży towaru.

Obecnie paragon fiskalny może posiadać nie tylko formę papierową, lecz także elektroniczną, w sytuacji gdy nabywca wyrazi na to zgodę. Paragon elektroniczny sprzedawca powinien przesłać nabywcy w sposób z nim uzgodniony. Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym wymagań technicznych dla kas rejestrujących. obowiązek ten został uregulowany z dniem 28 września 2021 roku. Z możliwości wystawiania paragonów w formie elektronicznej mogą skorzystać wszyscy właściciele kas rejestrujących on-line lub posiadających postać oprogramowania, którzy otrzymali od nabywcy zgodę na wystawienie oraz przesłanie takiego dokumentu.

Obowiązujące w tej kwestii przepisy dokładnie precyzują kwestię wystawiania paragonów online w sprzedaży samoobsługowej, na przykład w myjniach samochodowych. Warto podkreślić, że paragon elektroniczny funkcjonuje tylko i wyłącznie w kasach wirtualnych posiadających postać oprogramowania zainstalowanego na smartfonie. Można go przekazać jako wiadomość e-mail lub za pomocą SMS-a.

Jakie zalety posiada paragon w formie elektronicznej?

E – paragon to nowoczesny dokument o wielu zaletach. Jest on doceniany ze względu na wygodę, zarówno ze strony sprzedawcy jak i konsumenta. Pracownik obsługujący kasę rejestrującą on -line oszczędza czas potrzebny na wydrukowanie oraz wydanie papierowego paragonu. Z kolei klient nie musi obawiać się o to, że zgubi paragon lub o to, że ulegnie on wyblaknięciu czy też zniszczeniu. Pozwala to uniknąć wielu napięć na linii konsument – sprzedawca, w zakresie procedury reklamowej czy zwrotu towaru.

Paragony online są przyjazne dla środowiska, gdyż ich wystawianie nie wymaga użycia papieru termicznego. Dokument ten stanowi także oszczędność dla sprzedającego, a w szczególności wówczas, gdy zajmuje się on prowadzeniem sklepu o dużym natężeniu ruchu, gdzie zwykłe kasy fiskalne zużywają znaczącą ilość rolek fiskalnych.

Ewidencja sprzedaży kończąca się wystawieniem paragonu w formie elektronicznej kończy się w taki sam sposób, jak w przypadku paragonu w wersji papierowej. E – paragon jest przesyłany nabywcy towaru w chwili wydania towaru oraz dokonania zapłaty. Warunkiem dokonywania tego typu transakcji jest posiadanie urządzenia oferującego odpowiednie warunki techniczne.