Oprogramowanie magazynowe nie musi być trudne w obsłudze. Jaki program wybrać?

Zarządzanie magazynem coraz częściej odbywa się przy pomocy dedykowanych do tego celu programów komputerowych. Czy ich obsługa jest wymagająca, a pracownicy potrzebują specjalnych szkoleń? Sprawdziliśmy, co oferują producenci!

Jak wygląda obsługa programu magazynowego?

Program komputerowy przeznaczony do zarządzania magazynem ma najczęściej formę instalowanego na komputerze oprogramowania. Obecnie spotykane są także systemy działające w chmurze, które przechowują dane na zewnętrznych serwerach dla większego bezpieczeństwa, na przykład jak system LoMag. Obsługa programu magazynowego odbywa się za pomocą klawiatury i myszki. Dodatkowo mogą współpracować z nim powiązane urządzenia, na przykład czytniki i skanery odczytujące kody, drukarki przygotowujące dokumenty magazynowe oraz etykiety. Jako że urządzenia działające stacjonarnie i mobilnie mogą pracować na tej samej bazie danych, przepływ informacji jest natychmiastowy, co ułatwia prowadzenie czynności magazynowych.

Czy do obsługi programu magazynowego potrzebne jest szkolenie?

Obecnie dostępne programy magazynowe projektowane są tak, aby korzystanie z nich było proste i intuicyjne, dlatego nie wymagają one bardzo często złożonych, czasochłonnych szkoleń. Graficzne interfejsy w połączeniu z czytelnie opisanymi funkcjami, podpowiedzi i pomoc wewnątrz programu znacznie ułatwiają jego obsługę, dlatego wprowadzenie do obsługi programu trwa bardzo krótko i pracownik jeszcze tego samego dnia może z niego korzystać. Przedsiębiorca może zdecydować się również na szkolenie pracowników z obsługi programu, aby mieć pewność, że będą odpowiednio przygotowani do jego użytkowania. Najlepiej, aby odbywało się ono z pracownikiem firmy, która dostarczyła oprogramowanie, a pracownik ten posiada dużą wiedzę i doświadczenie.

Jak wybrać prosty w obsłudze program magazynowy?

Obecnie na rynku dostępne są różne programy magazynowe, które skoncentrowane są na łatwej, intuicyjnej obsłudze. Wybierając odpowiedni system obsługi magazynu, warto także pobrać jego wersję demonstracyjną, czyli demo. Dzięki niej można dokładnie sprawdzić dostępne funkcje i sposób jego obsługi, aby podjąć trafną decyzję o zakupie. Zatem wtedy, gdy w magazynie ma zostać zastosowane nowe oprogramowanie, warto pomyśleć o sprawdzeniu nie tylko jego dostępnych funkcji, lecz również sposobu obsługi, aby oprogramowanie mogło być wygodne w codziennym użytkowaniu i pozwalało przy tym na szybkie wdrożenie nowych pracowników.