Okapniki balkonowe – jakie niosą ze sobą korzyści?

Balkon to, bez wątpienia, wyjątkowe miejsce w każdym domostwie – palących ratuje przed wychodzeniem na dwór, a entuzjastów picia kawy na świeżym powietrzu przed eskapadą do najbliższej kawiarni. Stąd prosty wniosek, że o stan balkonu warto jest dbać. W jaki sposób? Między innymi chroniąc go, przed zawilgotnieniem. W tym przypadku, idealnie sprawdzają się tzw. okapniki balkonowe. Oto jakie korzyści niosą ze sobą:

Odprowadzanie wody z elewacji

Czyli najważniejszy i najbardziej powszechny kłopot, który pojawia się nie tylko w starych budynkach, ale również w tych oddanych niedawno do użytku. Praktyka budowlana pokazuje, że niekiedy wystarczą 2 lata, żeby posadzka balkonowa zaczęła się niszczyć.

Żeby zapobiec takiej sytuacji, konieczne jest zainstalowanie okapników balkonowych, które skutecznie odprowadzają wilgoć i zapobiegają powstawaniu zastoisk wody. Jako kontra do stosowanej przed laty, dość powszechnie, blachy, dziś stosuje się aluminiowe profile okapowe. Są odporne na korozję i zapewniają estetyczny wygląd.

Ochrona płytek z czoła 

Parafrazując powiedzenie, że ryba psuje się od głowy, powierzchnie balkonowe przeważnie zaczynają się psuć od czołowych płytek. Niszczenie dzieje się na skutek podchodzenia wody między posadzkę, a płytki ceramiczne, a także w wyniku trudnych warunków atmosferycznych.

Okapniki balkonowe skutecznie uszczelniają wspomnianą przestrzeń, przez co wydłuża się żywotność posadzki. Wiele modeli, wyposażonych jest również w systemy rynien, co pomaga odprowadzać nagromadzoną wodę. W ten sposób można uniknąć remontów balkonu, co z pewnością przełoży się również na oszczędności.

Zabezpieczenie elewacji budynku

Nie tylko tarasy i balkony narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, czy też gradu, mogą z czasem uszkodzić elewację budynku, bo o ile za zabezpieczenie przed wodą ściekającą z dachu odpowiadają rynny, o tyle nie mają one zastosowania w przypadku wody ściekającej z balkonów.

Zatem zastosowanie odpowiedniego profilu balkonowego może zapobiec powstawaniu zacieków na elewacji. Wówczas wygląd zewnętrzny całego budynku będzie chroniony kompleksowo.

Estetyczny wygląd 

Obecnie, rynek oferuje bardzo szeroki wybór wśród okapników balkonowych, począwszy od rodzaju materiału z którego są wykonane, przez wymiary, aż po samo wykończenie i kolor. Dobranie odpowiedniego typu profilu do balkonu nie powinno więc stanowić problemu, nawet dla najbardziej wyszukanych rozwiązań. Jeżeli zatem użytkownik ceni sobie stylowy wygląd, nie tylko wnętrza, to profile balkonowe z pewnością powinny sprostać oczekiwaniom.

Zapoznaj się również z artykułem: https://adoo.pl/aranzacja-wnetrz/okapniki-balkonowe/