Od czego zależy cena płyty winylowej?

Niektóre osoby posiadające na własność płyty winylowe postanawiają je sprzedać. Jest to oczywiście ich indywidualna decyzja, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, iż cena płyty winylowej nie zawsze będzie taka sama. Niekiedy ceny są wyższe, a niekiedy niższe. Głównie zależy to od stanu technicznego takiej płyty, jeśli jej kondycja jest dobra, to wtedy nie trzeba obawiać się o to, że kupujący zaproponuje sprzedawcy niską kwotę. Warto więc dbać o swoje płyty winylowe, bo jest to największa szansa na to, iż sprzeda się je po atrakcyjnej cenie. Bardzo ważne jest też to, czy posiadany egzemplarz jest rzadki, czy też ogólnodostępny. Im mniej płyt winylowych tego typu na rynku tym lepiej dla sprzedającego, ponieważ można liczyć wtedy na większy zarobek. Warto więc najpierw zaznajomić się z sytuacją na rynku, a dopiero potem podjąć decyzję, co do sprzedaży takiej płyty.

Gdzie wydano płytę?

Kolejnym elementem, który wpływa na cenę płyty winylowej jest to, gdzie została ona wydana. Jeśli zostanie ona wydana w Polsce, to na pewno nie będzie ona tak droga, jak te płyty, które pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, czy też z Wielkiej Brytanii. Kraj wydania ma więc ogromne znaczenie, więc na pewno warto również takie kwestie dokładnie przeanalizować. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak udanie się do antykwariatu, czy też do sklepu, w którym takie płyty winylowe są skupywane i tam można dowiedzieć się, ile pieniędzy można otrzymać za daną płytę. Jeśli kwota nie będzie zadowalająca dla klienta nie trzeba przecież decydować się na jej sprzedaż, więc ostateczna decyzja należy do posiadaczy płyt. Nie warto sprzedawać ich w pierwszym lepszym sklepie, zawsze można zdecydować się na wystawienie płyt winylowych na aukcjach internetowych, w końcu na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je kupić po dobrej cenie, jeśli będą one zadbane. Również możesz sprawdzić ile dana płyta będzie warta w skupie płyt winylowych prowadzonych przez antykwariat Amicus.

Unikatowe płyty winylowe

Niekiedy zdarza się tak, iż dana osoba jest w posiadaniu jakiejś unikatowej płyty winylowej, która jest bardzo trudno dostępna na rynku, dlatego też wtedy można oczekiwać za nią przynajmniej kilkaset złotych, chociaż niektóre ceny oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Jak widać na cenę płyty winylowej wpływ ma naprawdę sporo czynników, więc warto wszystko najpierw dokładnie przeanalizować, a potem można podjąć właściwą dla siebie decyzję. Czasami sprzedaż starych płyt winylowych jest nieopłacalna, lecz jeśli komuś zalegają one w domu i zabierają tylko miejsce, to warto zdecydować się na taki krok, na czym można jedynie zyskać.

Opinia o Wydawnictwu Mireki – przeczytaj.