Niacyna to witamina z grupy B. Określenie witamina B3 jest wspólną nazwą dwóch związków, czyli kwasu nikotynowego i jego amidu. Pełni ona wiele bardzo istotnych funkcji w organizmie człowieka.
Witamina B3 – jakie pełni funkcje?
Jakie funkcje pełni między innymi ta witamina? Przede wszystkim jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Prócz tego dzięki niej funkcjonuje w należyty sposób obwodowy układ nerwowy. Kwas nikotynowy, który jest jednym z elementów składowych witaminy B3, bierze udział w syntezie hormonów płciowych.
Witamina B3, czyli niacyna, występuje w wielu produktach, które mamy okazję spożywać na co dzień. Gdzie jest jej najwięcej? Przede wszystkim w wątróbce z kurczaka, orzechach arachidowych i w mięsie z piersi kurczaka. Nieco mniej jest jej chociażby w takich rybach jak łosoś i makrela. By dostarczyć ją do organizmu, można spożywać również otręby pszenne. Spore jej ilości znajdują się także w ziemniakach, fasoli białej czy też w pomidorach. Jaja kurze czy też ser, dostarczają natomiast znikome ilości tej witaminy do naszego organizmu.
Konsekwencje braku witaminy B3 w organizmie
Jak w przypadku wielu witamin, brak witaminy B3 w organizmie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Osoby cierpiące na niedobór tej witaminy, mogą borykać się z poważną chorobą, jaką jest pelagra (do niedawna jeszcze śmiertelną). Obecnie witaminę B3 bardzo często nazywa się witaminą PP, właśnie ze względu na to, iż witamina ta stanowi czynnik przeciwko pelagrze. Przy pelagrze chory zmaga się ze zmianami skórnymi, biegunkami a nawet z kłopotami z pamięcią. Jedną z poważniejszych konsekwencji choroby jest to, iż u osoby dotkniętej pelagrą mogą wystąpić zaburzenia psychiczne.
Oczywiście witaminę B3 można także mieć w nadmiarze. Czym to skutkuje? Przede wszystkim zwiększa się wówczas odporność na insulinę u osób dorosłych. To natomiast wiąże się z ryzykiem jakim jest wystąpienie cukrzycy insulinozależnej. Dodatkowo jeśli w organizmie człowieka znajdzie się nadmiar tej witaminy, może dojść do martwicy wątroby. Wystąpić mogą również zaburzenia skórne. Inną poważną konsekwencją nadmiaru witaminy B3 jest arytmia serca.