Nauka jazdy na gokartach

Zapewne wielu z nas jeździło w życiu gokartem. Małe pojazdy sportowe przynoszą korzystającym z nich nowe cenne doświadczenia. Gokartami można jeździć wyłącznie po torze i wydawać by się mogło że jest to bardzo łatwe. Każdemu z nas wydaje się, że jak potrafi dobrze jeździć samochodem to poradzi sobie na torze kartingowym. Nic jednak bardziej mylnego. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu chcemy korzystać z takiej jazdy. Kiedy korzystać z gokartów profesjonalnych a kiedy można już mówić o jeździe gokartami wyczynowymi?

Co to są gokarty?

Gokarty to bardzo małe pojazdy, które posiadają silnik i cztery koła ale różnią się od samochodu.
Można nimi się poruszać po torze kartingowym czyli odpowiednio przygotowanym podłożu o nawierzchni bitumicznej. Normalne gokarty osiągają prędkość w granicach 80 km/ h a gokartem wyczynowym możemy jechać nawet 190km/ h. Jeżdżąc takim pojazdem nie wystarczy odpowiednio kręcić kierownicą oraz naciskać pedały. Widoczność w takim gokarcie ze względu na niskie położenie zawieszenia jest mocno ograniczona. Kierujący gokartem widzi przed sobą zaledwie kilka metrów i wydaje się mu, że jedzie o wiele szybciej.

Błędy początkujących

Najważniejszym błędem popełnianym przez ludzi zaczynających przygodę z gokartami jest luźne podejście do kierowania nimi. Każdy kto zaczyna jazdę gokartem powinien wiedzieć, że najważniejsze jest odpowiednie trzymanie kierownicy ponieważ wyposażone są one w bardzo wrażliwy układ kierowniczy. Oprócz tego gokarty nie posiadają wspomagania. Z tego powodu kierując tym pojazdem ręce cały czas musimy trzymać na kierownicy. Również korzystanie z pedałów gazu i hamulca nie jest łatwe, dlatego najlepiej na pierwszych jazdach skorzystać z nauki profesjonalistów z np. driverprogram.pl

Co jest ważne podczas jazdy gokartem?

Każdy kierowca gokarta musi mieć na sobie odpowiedni strój oraz kask na głowie. Równie ważne są wygodne buty na płaskiej podeszwie i rękawice. Wymogi takie są ważne ze względu na bezpieczeństwo podczas jazdy.W panowaniu nad gokartem dużą rolę odgrywa balansowanie ciałem i płynność ruchów oraz spokój za kierownicą. Z tego powodu ważne jest korzystanie z kursów przygotowujących do jazdy na torze kartingowym prowadzonych przez trenerów i inżynierów kartingowych. Korzystając z dobrych rad profesjonalistów można szybko opanować jazdę gokartem i panowanie nad nim podczas szybszej jazdy. Nabywając zdolności płynnej jazdy i precyzyjnego kręcenia kierownicą można zauważyć, że osiąga się coraz lepsze rezultaty na torze. Jednak potrzeba wielu godzin jazdy tym pojazdem, aby w pełni móc cieszyć się z przyjemności jaką daje jazda gokartami profesjonalnie.