Nasady wentylacyjne na komin

Renowacja dachu zawsze wiąże się z okresowym sprawdzaniem stanu przewodów kominowych oraz stanu samego komina. O ile w nowoczesnym budownictwie nie ma z tym wielkich problemów, to w budynkach z lat 80. i 90., renowacja nasad kominowych może okazać się bardzo znaczącym elementem funduszu remontowego.

Nasady wentylacyjne na komin – czemu służą?

Nasada wentylacyjna na komin służą znormalizowaniu procesu wentylacji w kominie. Wszystko po to, by komin nie zawilgotniał i nie gromadziły się w nim kryształki lodu w zimie, zaś w lecie wolny był od pyłów i innych zanieczyszczeń charakterystycznych dla przestrzeni miejskiej. Nasady są generalnie elementem obróbek blacharskich, jakie wykonuje się podczas remontów i renowacji dachów. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z dachami spadzistymi czy płaskimi, chociaż w tej drugiej opcji jest znacznie trudniej.

Elementy remontu dachu

Jeśli administrator osiedla dobrze dba o kondycję dachu, nawet jeśli ten jest płaski, można na nim utrzymać dobre warunki dla odprowadzania wilgoci. I nie chodzi tylko o system orynnowania, który coraz częściej jest na nowoczesnych budynkach nieobecny. Chodzi też o ochronę pokrycia dachowego przed wilgocią, która z trakcie przechodzenia z okresu zimowego w wiosenny, może zatykać różne połacie dachu i prowadzić do jego trwałego zniszczenia. Pamiętajmy, że dach jest ważną częścią budynku. Od jego izolacji i wykonania szczegółów zależy komfort życia nie tylko mieszkańców, ostatniej kondygnacji, ale i całego bloku mieszkalnego.

W ramach remontu dachu konieczne jest:

  • sprawdzenie właściwości pokrycia
  • sprawdzenie izolacji,

A to wszystko możliwe jest tylko w wyniku specjalistycznych badań przeprowadzanych przez profesjonalne firmy z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli okaże się, że pokrycie dachu nie spełnia warunków bezpieczeństwa lub nabiera za wiele wody, konieczna jest wymiana pokrycia lub uzupełnienie większych ubytków. Jeśli chodzi o komin, zwykle problemy zaczynają się w miejscu jego styku z pokryciem dachowym. Trwałość obróbki blacharskiej opiera się o jej nieprzenikalność.

Nasada wentylacyjna a komin

W większości osiedli w polskiej specyfice klimatycznej będziemy mieli do czynienia z nasadami obrotowymi. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż nasady statyczne, które nie reagują na siłę i kierunek wiatru. W przypadku nasad obrotowych, można zdecydować się na opcję hybrydową, która skutecznie wentyluje komin nawet, jeśli nie ma wiatru, a jeśli takowy się pojawi bardzo elastycznie modyfikuje warunki przewiewu dla optymalnego wentylowania przewodu kominowego.

Nasady kominowe, zwane powszechnie daszkami mają chronić komin przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, na które komin narażony jest codziennie, zwłaszcza w tak zmiennych warunkach klimatycznych jak polskie. Wybierając nasadę na komin warto zbadać na jakie warunki nasz komin jest narażony. Jakiego typu i jakiej siły wiatr będzie miał z nim kontakt i jakie zastosowano w budowie komina obróbki blacharskie – to wszystko ma znaczący wpływ na wybór nasad wentylacyjnych na komin.