Na co zwrócić uwagę, wynajmując magazyn?

Wynajęcie magazynu odpowiedniego do swojej działalności nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępne są różnorodne obiekty, które będą odpowiadały bardzo różnym potrzebom. Warto więc na początku ustalić dokładnie, czego właściwie potrzebuje nasza firma. Jednak na pewne rzeczy warto zwrócić szczególną uwagę.

Położenie budynku i warunki zewnętrzne

Położenie magazynu jest bardzo istotne – w końcu regularnie będą przyjeżdżały do niego dostawy i odjeżdżały samochody wyładowane towarem. Musi być on więc położony w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych. Z dostawami związana jest również konieczność przeładunku samochodów, do czego konieczne są odpowiednie doki. Lokalizacja ma duże znaczenie również z innego powodu. Może ułatwiać dojazd pracowników, co znacznie zwiększa możliwości pozyskania wykwalifikowanego personelu. Na zewnątrz magazynu powinny pojawić się także parkingi – zarówno dla samochodów ciężarowych, jak i osobowych, jak również place manewrowe ułatwiające organizację ruchu samochodów TIR.

Koszty utrzymania i kwestie bezpieczeństwa

Najlepsze magazyny do wynajęcia charakteryzują się również cechami, które sprawiają, że ich utrzymanie jest po prostu tańsze. Jest bardzo korzystne, kiedy budynek wyposażony jest w energooszczędne oświetlenie, a także posiada możliwość doświetlenia światłem słonecznym (świetliki). Dzięki temu znacznie spadają koszty utrzymania. Równie ważna jest tu obecność nowoczesnego ogrzewania i właściwej izolacji ścian hali. Na bezpieczeństwo pracy w obrębie hali wpływa dobra organizacja systemów przeciwpożarowych – wczesnego ostrzegania i gaśniczych. Duże znaczenie ma również monitoring (najlepiej na terenie całego obiektu, a nie tylko wewnątrz hali), oraz sprawnie działająca ochrona. Najlepsze hale magazynowe oferują również możliwość łatwego dostosowania powierzchni, zarówno do potrzeb wysokiego składowania towarów na regałach, jak do lekkiej działalności produkcyjnej. W praktyce wszystkie wyżej opisane wymagania spełniają hale magazynowe klasy A.

Artykuł powstał we współpracy z MAGAZYNY.online – Magazyny do wynajęcia