Hak holowniczy to inaczej element mechaniczny służący do sprzęgania, zwiększając tym samym funkcjonalność. Stanowi bardzo ważne połączenie między ciężkim obiektem za samochodem a przebywającymi w pojeździe.
Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem i montażem haka holowniczego?
Przy zakupie haka holowniczego musimy wiedzieć do czego ma on służyć, mając na myśli przeznaczenie użytkowania np. przyczepa kempingowa, bagażnik rowerowy, przyczepa zwykła. Stan techniczny pojazdu jest także ważną rzeczą, należy zwrócić uwagę na zawieszenie i elektrykę.
Na rynku dostępne są różne modele dostosowane do wybranego samochodu a składające się na nie czynniki to między innymi: marka, model, rok produkcji a także szczegóły konstrukcyjne. Istnieją również warianty takie jak: stały hak holowniczy, hak demontowany, hak chowany.
Bardzo ważną rzeczą przy zakupie jest upewnienie się, że hak posiada homologację europejską a zestaw zawiera wszystkie elementy, jakimi są: belka główna, wsporniki boczne, kula, uchwyt gniazda elektrycznego, elementy złączne. Warto jest zakupić hak fabrycznie nowy, iż posiada już homologację. Nowy hak holowniczy nie ma żadnych usterek i uszkodzeń, nikt go nie modyfikował oraz objęty jest 24-miesięczną gwarancją.
Montaż haka holowniczego wymaga odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.
Sprężyny adaptacyjne to dodatkowe akcesoria, które podczas holowania odciążają tylne zawieszenie. Ich posiadanie nie jest obowiązkowe, natomiast bardzo pomogą w sytuacjach, gdy holowane jest większe obciążenie, zapewniając komfort jazdy pod względem psychicznym oraz fizycznym.
Rodzaje haków holowniczych
Hak wypinany automatycznie cechuje się estetyką oraz łatwym montażem i demontażem. Hak przykręcany jest mocowany na śruby, sposób ten stosowany jest raczej, gdy ma służyć częściej niż raz na jakiś czas.
Montaż nie jest prostym procesem
- Demontaż zderzaka tylnego, lamp oraz belki wzmacniającej
- Skrócenie korpusu z podłużnicami w otworach fabrycznych oraz dokręcenie gniazda kuli i gniazda elektrycznego za pomocą elementów dołączonych do zestawu
- Częściowy demontaż poszycia bagażnika w celu montażu wiązki zgodnie z załączonym schematem elektrycznym
- Wycięcie otworu w zderzaku według załączonej instrukcji
- Ostatnim krokiem jest montaż wcześniej zdjętych elementów
Jak widać montaż haka holowniczego nie jest prostym zadaniem. Warto wybór haka i jego montaż zlecić wykwalifikowanemu warsztatowi, który posiada odpowiednie zezwolenia. Ofertę specjalistycznego warsztatu z Warszawy możecie sprawdzić na stronie www.