Moja pierwsza przytulanka

Prawidłowy rozwój dziecka leży każdemu rodzicowi na sercu. Wkładają oni dużo w to, aby zostały spełnione wszystkie potrzeby małych dzieci. Również tych najmłodszych.

Prawidłowy rozwój dziecka leży każdemu rodzicowi na sercu. Wkładają oni dużo w to, aby zostały spełnione wszystkie potrzeby małych dzieci. Również tych najmłodszych.

Wśród takich potrzeb maluchów znajdują się zabawki. Jedną z obowiązkowych zabawek stanie się miś-przytulanka.

Pierwszy przyjaciel

Wiele osób dorosłych wychodzi z założenia, że pluszaki zbierają tylko kurz. Nikt nie mówi o tym, żeby kupić ich wielką ilość. Ten jeden pluszak wystarczy po to, aby maluch zyskał pierwszego, poważnego przyjaciela. Takiego, który będzie towarzyszył przez długi czas.

Czasem nawet aż do wieku dorosłego. Tak, nawet tak długo pierwsze, ukochane przytulanki towarzyszą człowiekowi. Jest to dla nich miłe, sentymentalne wspomnienie związane z dzieciństwem.

Przytulanka dla niemowlaka jest potrzebna. To dzięki niej jest w stanie zasnąć. To ona sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie. Ta mała, niewinna maskotka sprawia, że maluch powoli staje się coraz bardziej samodzielny.

Kiedy przytulanka dla dziecka powinna pojawić się w jego życiu? Może to nastąpić już ok. 8 miesiąca życia. Do tej pory małe dziecko było przekonane, że jest w całości zależne od mamy. Teraz będzie się to zmieniać. Niemowlak instynktownie będzie szukał samodzielnie wsparcia w innych rzeczach, które zapewnią mu bliskość i bezpieczeństwo. Taką właśnie rzeczą może być m.in. miś z imieniem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maskotki dla niemowlaka?

W domu powinna znaleźć się bezpieczna przytulanka. Sklepy oferują różnorodne produkty. Nie można wybierać jednak pierwszego, lepszego pluszaka. Do jego zakupu należy podejść w sposób świadomy. Na co dokładnie zwrócić uwagę podczas zakupu takiego pluszaka? Oto lista najważniejszych rzeczy:

  • bezpieczeństwo – zakazane są małe elementy, które w łatwy sposób można urwać i włożyć do buzi, nosa, a nawet do ucha. Dzieci są naprawdę pomysłowe, dlatego warto wcześniej zabezpieczyć się na tę okoliczność.
    jakość wykonania,
  • trwałość – przytulanka dla niemowlaka na pewno nie wyjdzie tak szybko z użytku, dlatego dobrze, aby była w stanie znieść naprawdę długi czas,
  • uniwersalność,
  • estetyka – ciekawa przytulanka na długi czas będzie wzbudzać zainteresowanie malucha.

Co na sam początek?

Na sam początek ulubioną maskotką do przytulenia może stać się kocyk. Może on zostać stworzony na kształt misia, króliczka, kotka. Warto wybierać te niewielkie kocyki, które maluch będzie mógł z powodzeniem chwycić w swoje drobne rączki. Nie bez znaczenia są tu węzełki. Znajdują się one na ogół na końcach kocyka. To właśnie te trzy węzełki sprawiają, że maluch zaczyna etap ćwiczenia swoich paluszków. Węzełki służą po to, aby maluch wyrobił u siebie pewne, pierwsze nawyki.

Tego typu pluszaki-kocyki można zacząć już wkładać do łóżeczka ok. 8 miesiąca życia (o czym było wspomniane już wcześniej). Wcześniej nie warto tego robić. Istnieje bowiem duże ryzyko na wystąpienie takiego zjawiska, jak śmierć łóżeczkowa.

Z czasem można pomyśleć o tym, aby kupić dziecku inną przytulankę. Może to być już taki prawdziwy miś, tygrys, pingwin, czy też inne, równie urocze dziecko.

Po co dzieciom są przytulanki?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co daje przytulanka?

Jest to mały, niewinny przedmiot, który pomaga walczyć ze stresem. Dzieci mają do czynienia z różnorodnymi sytuacjami. Wywołują one w nich ogromne pokłady stresu. Bliskość ukochanego, pluszowego przyjaciela jest w stanie dodać im odwagi.

Pluszak pozwala odnaleźć się w nowych sytuacjach, jak np. adaptacja w żłobku, w przedszkolu. To taki symbol domowego ogniska. Nie można mieć ze sobą rodzica. Przy dziecku jest za to taki przedmiot, który będzie można ścisnąć, przytulić, kiedy pojawi się smutek i tęsknota za rodzicami.

Przytulanka pozwala na dobry trening emocji. To właśnie ona staje się najczęściej biernym słuchaczem żalów małego dziecka. Maluch wie, że miś nigdy się nie obrazi i zawsze będzie jego przyjacielem, chociażby nie wiadomo co się działo.

Przytulanka dla niemowlaka to poczucie stabilności. Wokół malucha będzie zmienia się wiele rzeczy. Taki pluszak będzie synonimem stabilności, poczucia bezpieczeństwa. Tego, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i niczego nie trzeba się obawiać. Dlatego też rodzice zawsze powinni mocno strzec ukochanej przytulanki. Jej utrata może okazać się dla dziecka ogromną tragedią.

Przytulanka w łóżku

Jak nauczyć dziecko spać z przytulanką? Można spróbować podsuwać ja samodzielnie maluchowi do łóżeczka. Warto również używać przytulanki podczas codziennych zabaw. Im częstsza interakcja będzie z poszczególnymi przedmiotami, tym maluch będzie chciał się częściej nimi otaczać.

Do zabawy, a nawet podczas karmienia. Warto przytulankę zawsze mieć pod ręką. Niemowlak i starsze dzieci nauczą się jej obecności. Z czasem nawet zaczną domagać się jej do zabawy, czy też do spania.

Sami rodzice mogą kłaść taką przytulankę koło siebie. Ta przesiąknie ich zapachem, co również jest bardzo ważne dla małego dziecka. Nic więc dziwnego, że maluchy tak niekorzystnie reagują na wypranie zabawki. Wszystko przez to, że nie posiada już ona tak charakterystycznego zapachu.