Tylko koneserzy wiedzą, jak dużo różnych rodzajów miodu można znaleźć na rynku. Miód tymiankowy jest jednym z nich i – co ciekawe – jest jedną z najsmaczniejszych odmian tego przysmaku. Nadszedł czas, by doświadczyć jego niesamowitych właściwości na własnej skórze.
Jak powstaje miód z tymianku?
Miód ten powstaje dokładnie tak samo, jak każdy inny rodzaj miodu. Za jego “produkcję”odpowiedzialne są pszczoły, które pobierają nektar z tymianku i przenoszą go do ula. Tam, w odpowiednich warunkach substancja ta nabywa swoich właściwości zdrowotnych. Mówiąc językiem chemika – to wtedy dochodzi do przemiany cukrów, które wchodzą w jego skład. Składowanie miodu w ulu ma też istotne przełożenie na jego właściwości smakowe, które – zwłaszcza w kontekście miodu tymiankowego – są wyjątkowe i niepowtarzalne.
Zastosowanie miodu i jego właściwości prozdrowotne
Miód z tymianku jest substancją o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Jego regularne stosowanie nie tylko wpływa na wzrost odporności, ale też pozwala zminimalizować ryzyko powstawania niektórych chorób zapalnych (w tym zakaźnych). Mało tego! Badania dowodzą, że miód tymiankowy jest składnikiem diety, który minimalizuje ryzyko wystąpienia niektórych ciężkich chorób nowotworowych, w tym raka piersi i prostaty. Jest to też środek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, dzięki którym spowalnia on proces starzenia.
Smaczny i zdrowy
Wielu dietetyków podkreśla, że regularne stosowanie miodu pochodzącego z tymianku jest dużo korzystniejsze dla zdrowia, niż używanie tradycyjnego cukru. Wszystko przez to, że zawarte w miodzie cukry mają zupełnie inną strukturę chemiczną. Oznacza to, że miód jest w pełni bezpieczną dla organizmu substancją słodzącą, którą można wykorzystywać do wzbogacenia smaku herbat, zimnych napojów itd. Miód wyprodukowany np. przez firmę Aleora można też wykorzystywać w roli składnika orzeźwiających lemoniad, które – w połączeniu z naturalnie występującymi witaminami – są dla zdrowia prawdziwą, zdrowotną bombą.
Zalecenia dotyczące stosowania
Z dobrodziejstw miodu nie powinny korzystać dzieci w wieku do 1 roku życia, gdyż jego gęsta struktura może doprowadzić do zachłyśnięcia u malucha. Pojedyncze opakowanie miodu jest przydatne do spożycia przez mniej więcej rok od jego zakupu, przy czym sugerować należy się datą nadrukowaną na słoiczku. Produkt należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, a także należy unikać jego przegrzewania (powyżej 40 stopni Celsjusza).
Podsumowując, miód z tymianku to świetny sposób na to, by smacznie i zdrowo wzmocnić swój organizm w każdej porze roku.