Mieszkasz na terenie przemysłowym? Sprawdź, co ci grozi!

Istnieje wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Źródła zanieczyszczeń mogą być naturalne, do których zaliczamy między innymi wulkany. Jednak ogromnym problemem obecnych czasów są źródła sztuczne, czyli powstałe na skutek działalności człowieka. Mimo coraz większej świadomości zagrożenia jakie ze sobą niesie niekorzystny wpływ na naturę, cały czas jest wiele bodźców, które przyrodę po prostu niszczą narażając tym samym nasze zdrowie, a niekiedy są powodem przedwczesnych zgonów.

Przemysł zatruwa środowisko

Oczywistym jest, że przemysł jest branżą niezwykle potrzebną w dzisiejszych czasach i nie ma możliwości jego całkowitego wyeliminowania. Wiele firm wdraża coraz nowocześniejsze technologie i rozwiązania, które w pewnym stopniu pozwalają na ograniczanie emitowanych zanieczyszczeń. Wciąż jednak problem w naszym kraju jest naprawdę poważny. Największym zagrożeniem i przyczyną dostawania się do atmosfery szkodliwych substancji są wszelkie firmy zasilane węglem. Najbardziej niebezpieczne są w tym przypadku elektrociepłownie, rafinerie czy zakłady petrochemiczne.
Kolejnym czynnikiem generującym zanieczyszczenia są wszelkiego rodzaju odpady. Ich ogromna ilość oraz fakt, że nie są poddawane odpowiedniemu recyklingowi niesie ze sobą negatywne skutki. Coraz więcej firm decyduje się na nowoczesne rozwiązania wspierające ekologiczną produkcję. Bardzo duże znaczenie ma również rodzaj stosowanych materiałów używanych w procesie produkcji. Im bardziej naturalne tym lepiej. Istotne jest też poddawanie recyklingowi użytych już produktów, co znaczenie ograniczy produkcję nowych rzeczy, tym samym korzystnie wpłynie na środowisko.

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka

Szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu są ogromnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Najbardziej niebezpieczny jest pył zawieszony, ale szkodliwe są także zanieczyszczenia gazowe, takie jak tlenek węgla, dwutlenek siarki czy azotu. Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci, które są niezwykle podatne na działanie szkodliwych substancji. Zagrożony jest nasz układ oddechowy czy układ krwionośny. Wdychając powietrze, które nas zatruwa możemy mieć problem z oddychaniem, podrażnieniem nosa , oczu czy gardła. Może również doprowadzić do wielu chorób serca, przyczynić się do stanów depresyjnych, schorzeń płuc. Co więcej, jest to również jedna z przyczyn bezpłodności, a także powikłań w czasie ciąży.
Jak widzimy ryzyko jest ogromne, dlatego warto zainwestować w odpowiednie filtry oczyszczające powietrze z tych niebezpiecznych substancji. Węgiel aktywny do filtrów powietrza świetnie sprawdza się do jego oczyszczania z wszelkiego rodzaju związków organicznych, metali ciężkich czy zanieczyszczeń stałych. Usuwa również nieprzyjemne zapachy, a ich montaż jest naprawdę prosty.