Trądzik pospolity dotyka młodych ludzi między 11. a 30. rokiem życia, szczególnie pojawia się w okresie dojrzewania. Z trądzikiem zaskórnikowym zmagają się także dorośli, choć o wiele rzadziej niż młodzież. Skąd się biorą te niedoskonałości skóry i jak je leczyć?
Skąd się w ogóle bierze trądzik?
Generalnie chodzi o sebum i martwe komórki naskórka, które zalegają pod skórą, blokując ujścia gruczołów łojowych. Skóra nie oddycha tak, jak powinna, gromadzą się więc bakterie i tworzy stan zapalny. Owocuje on nie tylko swędzeniem, pieczeniem, podrażnieniem naskórka, ale przede wszystkim nieestetycznym wyglądem – powstają bolące krostki z białym czubkiem, bardzo trudne do usunięcia. Oprócz tego tworzą się zaskórniki, grudki i nacieki zapalne. U niektórych stan zapalny przebiega łagodnie, a u innych przyjmuje formę ostrą, czy nawet przewlekłą. Od strony biologicznej sytuacja została pokrótce wyjaśniona, natomiast trzeba zajrzeć trochę głębiej i odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego tak się dzieje, czy też – jaka jest przyczyna trądziku? Otóż jest ich sporo i często tylko od ciebie zależy, czy trądzik będzie szpecił Twoją skórę i stwarzał wiele różnych problemów.
Trądzik może być wywołany lub zaostrzony stresem, jeśli często się denerwujesz i nie umiesz sobie poradzić z sytuacjami stresogennymi. Drugim czynnikiem jest złe odżywianie i zaburzona gospodarka hormonalna – często masz na nią wpływ, wbrew pozorom. Może to też być promieniowanie UV, stosowanie używek czy nieodpowiednie kosmetyki, które dają właśnie takie efekty. Czasami trądzik jest genetyczny i wtedy raczej nie jesteś już w stanie tego zmienić, jedynie przeciwdziałać.
Jak pielęgnować cerę trądzikową?
Nie jest to na pewno łatwa sprawa, ale koniecznie trzeba działać, aby nie dopuścić do zaostrzenia objawów. Często powielane są błędne opinie, że cerę z wypryskami należy porządnie wysuszyć, aby zmniejszyć nadmiar sebum, Efekt? Jeszcze większa jego produkcja! Koło zamyka się, gdyż trądzik rozwija się jeszcze bardziej. Co należy zrobić, aby wyeliminować tę sytuację? Podstawą jest stosowanie kremu o lekkiej formule, nietłustego, ale dobrze nawilżającego naskórek. Są to np. ultra lekkie wodne kremy, czy emulsje nawilżające. Możesz wybrać także krem o konsystencji żelu, również lekki i jeszcze lepiej wchłanialny w głąb skóry. Złotą zasadą jest wyrównanie gospodarki hydrolipiodwej, która nie działa tak, jak powinna, ze względu na wzmożone oczyszczanie skóry, Nie powinno używać się też zwykłego mydła i płynów do mycia twarzy, ale antybakteryjnych preparatów.
Na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej? Na to, co zawarte jest w takim preparacie. Trzeba poczytać o składnikach pomagających wyregulować zmiany skórne i doskonale nawilżać, bez przesuszania. W kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, występują zazwyczaj takie substancje, jak siarka, drożdże, lukrecja czy hydrolat i wyciąg ze śluzu ślimaka. Może to być też kwas mlekowy, salicylowy, retninoidy oraz olejki eteryczne.
Co jeszcze można zrobić?
Warto zaopatrzyć się w preparaty, działające punktowo na zmiany skórne – koją i wspierają proces regeneracji naskórka. Bardzo przydają się także peelingi złuszczające, dzięki którym z łatwością pozbędziesz się obumarłych komórek, zalegających w porach. Gruczoły łojowe zaczynają lepiej funkcjonować i skóra normalnie oddycha. Nie może być to jednak peeling gruboziarnisty, bo zakażenie może się rozprzestrzenić na całą twarz, ale peeling enzymatyczny czy delikatnie złuszczające żele.
Sposobów pielęgnacji cery trądzikowej jest mnóstwo, ale zawsze trzeba dobrać ten najodpowiedniejszy dla siebie. Nie każdemu odpowiada dany rodzaj kosmetyku i każdy inaczej reaguje na konkretne składniki. Jednakże musisz pamiętać o systematycznym leczeniu trądziku, aby efekty były zauważalne, co na pewno szybko odczujesz na… własnej skórze.