Łupież na brodzie: przyczyny, objawy, leczenie

Łupież na brodzie to wbrew pozorom dość częsta dolegliwość. Schorzenie to kojarzy się przede wszystkim z włosami na głowie, a tymczasem może pojawić się także na skórze pod zarostem. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja brody oraz regularne przebywanie w bardzo suchym powietrzu (np. stale ogrzewanym). Z łupieżem można poradzić sobie poprzez zmianę nawyków higienicznych, a także stosowanie dedykowanych temu schorzeniu kosmetyków oraz czasowa rezygnacja ze stylizacji.

Skąd się bierze łupież na brodzie?

Przyczyn łupieżu na brodzie może być wiele. Najczęściej jest to niewłaściwa pielęgnacja oraz zaniedbanie higieny brody. Skóra pod zarostem jest narażona na przesuszenie, a także problemy dermatologiczne, takie jak wypryski, łuszczenie czy zatykanie porów.

Przyczyną łupieżu często bywa stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków oraz niedokładne ich domywanie podczas wieczornej pielęgnacji. Często także niedopasowanie produktu do typu skóry może sprawić, że cera odmówi posłuszeństwa, a między włoskami pojawi się łupież.

Innym czynnikiem, który może wywołać lub nasilić łupież na brodzie, jest ciągły stres, zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa, bogata w cukry oraz żywność przetworzoną dieta.

Łupież na brodzie: objawy

Objawy łupieżu na brodzie są podobne do tych, które odczuwa się na skórze głowy. Przede wszystkim jest to nadmierne swędzenie oraz pieczenie skóry, a także wyraźne białe drobne płatki łupieżu między włoskami. Są one efektem nadmiernego przesuszenia skóry, które z koeli prowadzi do jej intensywnego łuszczenia. Drapanie się sprawia, że kawałki martwego, suchego naskórka odrywają się, a te osiadają na zaroście. Uczucie swędzenie znacznie się przez to nasila, a drapanie nie rozwiązuje problemu. Wręcz przeciwnie – skóra staje się jeszcze bardziej podrażniona.

Jak leczyć łupież na brodzie?

Pierwsze, co przychodzi do głowy, to prawdopodobnie zgolenie zarostu. Jest to dość radykalny sposób i wcale nie trzeba się do niego uciekać, choć oczywiście czasem warto podjąć takie kroki i zadbać o przywrócenie skórze równowagi.

Można także wykorzystać dostępne w aptece preparaty, stosowane do łupieżu na głowie. Należy myć nimi zarost i skórę mniej więcej co 3 dzień, a dodatkowo nawilżać go i stosować kosmetyki łagodnie złuszczające. Świetnie sprawdzą się peelingi enzymatyczne oraz kwasowe, które jednocześnie usuną martwy naskórek, a jednocześnie zadbają o prawidłowy poziom nawilżenia. Na co dzień dobrze jest sięgać po lekkie, ale intensywnie regenerujące kremy do twarzy, które przyspieszą proces gojenia się ran oraz ochronią cerę przed nadmiernym przesuszaniem się.

Jeśli łupież mimo zastosowanego leczenia będzie nawracał, warto skonsultować się z dermatologiem, który dokładnie obejrzy zmiany i zaleci konkretne leczenie.