Kwercetyna – działanie i właściwości. Która kwercetyna najlepsza?

Flawonoidy to duża grupa związków roślinnych a jednym z nich jest kwercetyna. Ma ona działania antyoksydacyjne i bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka. Warto więc poznać nieco bliżej właściwości jakimi odznacza się kwercetyna.

Czym wyróżnia się kwercetyna?

Korzystne działanie kwercetyny wynika przede wszystkim z jej właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwnowotworowych. Bardzo dobrze wpływa ona na działanie ludzkiego metabolizmu a ponadto wspomaga układ sercowo-naczyniowy, gdyż zmniejsza ciśnienie tętnicze. Ma ona także właściwości przeciwutleniające i może zapobiegać występowaniu chorób neurodegeneracyjnych. Dzięki odpowiednio wysokiemu spożyciu kwercetyna można też wyrównać profil lipidowy. Będzie to miało korzystne działanie dla osób zagrożonych wystąpieniem miażdżycy. Jeśli zaś chodzi o przeciwdziałanie chorobom nowotworowym to badania pokazały, że kwercetyna sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku gruczolaków i raka piersi.

Warto wiedzieć, że kwercetyna wykazuje również działanie antywirusowe. Jest ona szczególnie aktywna w przypadku wirusa grypy, polio oraz wścieklizny. Wspomagająco kwercetyną powinny spożywać także osoby, które walczą z otyłością. To właśnie ten związek jest pomocny od utrzymania właściwej masy tkanki tłuszczowej. Warto aby kwercetynę spożywały także osoby odczuwające spadek energii, zestresowane oraz prowadzące siedzący tryb życia.

Gdzie występuje kwercetyna?

Kwercetynę znajdziemy przede wszystkim w zielonej herbacie, pomidorach, winogronach, owocach jagodowych a także w czerwonej cebuli i kapuście. Jeśli chcemy pozyskać kwercetynę z owoców to powinny spożywać przede wszystkim brzoskwinie, aronie, gruszki, śliwki i wiśnie. Warzywami zawierającymi ten związek są także: buraki, brukselka, brokuły, szczaw, czosnek, szparagi i marchew. Kwercetynę znajdziemy także w przyprawach takich jak: lubczyk, kolendra, oregano, estragon, koper i kapary. Przy okazji przygotowywania potraw należy pamiętać, że najwięcej i najlepsza kwercetyna będzie w produktach świeżych a gotowanie na przykład owoców, spowoduje pewne jej straty.

A może kwercetyna z apteki?

Osoby, które mają trudność z pozyskaniem odpowiedniej ilości kwercetyny z diety albo chcą to sobie nieco ułatwić mogą korzystać z różnego typu suplementów, które można nabywać w aptekach i sklepach internetowych. Kwercetynę znajdziemy na przykład w suplementach dedykowanych cukrzykom oraz w środkach dla alergików. Kwercetyna dostępna w sprzedaży może być wzbogacona o cynk bromelainę albo o witaminę C. Zawsze przed zakupem należy sprawdzić jak duża jest zawartość kwercetyny w jednej tabletce.