Który z domowych sposobów jest najlepszy przy czyszczeniu tapicerki meblowej?

Często wydaje się, że samodzielne wyczyszczenie mebli tapicerowanych jest dość trudne. Nie do końca jednak tak jest. Co ciekawe, tapicerkę meblową można często skutecznie wyczyści korzystają ze środków, które posiada się w domu. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Skórzana tapicerka

Czyszcząc samodzielnie tapicerowane meble szczególną uwagę zwrócić trzeba na materiał, z którego wykonane jest obicie. Przykładem może być tu skóra i ekoskóra. Materiały te, a zwłaszcza skóra, są bardzo delikatne. Dlatego ważny jest tu wybór odpowiednich środków czyszczących. Muszą być to preparaty specjalnie przeznaczone do czyszczenia tapicerki skórzanej. W innym wypadku łatwo o zniszczenie tapicerki ze skóry. Chcąc zastosować domowe środki najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie letniej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Pamiętać także trzeba o tym, aby skórzana tapicerka czyszczona była wyłącznie miękką ściereczką. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa.

Tradycyjna tapicerka materiałowa

Jeśli chodzi o tradycyjną tapicerkę materiałową to ta czyszczona może być wodą z płynem do mycia naczyń. Dobrym rozwiązaniem jest również czyszczenie tapicerki wodą z proszkiem do prania. To dobry sposób na odświeżenie materiału. Jeśli jednak zabrudzenia są dość znaczne i nie schodzą po zastosowaniu wody z płynem lub proszkiem, to warto zastosować wodę i sodę oczyszczoną. Ważne jest nie tylko czym, ale i jak prać tapicerkę materiałową. Muszą być to okrężne i długie ruchy. Taki sposób czyszczenia jest bezpieczny dla materiału.

Usuwanie plam z tłuszczu, kawy, herbaty i wina

Warto jeszcze zatrzymać się na usuwaniu częstych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Mowa tu choćby o plamach z tłuszczu, kawy, herbaty czy wina. Te często mogą pojawiać się na tapicerowanych meblach w kuchni. Najlepszymi domowymi środkami do usunięcia plan z tłuszczu z tapicerki będą talk lub mąka ziemniaczana. Pamiętać jednak trzeba, aby plamy z tłuszczu usuwać od razu. Na plamę posypać należy talk lub mąkę ziemniaczaną. Wszystko należy pozostawić na kilkanaście minut. Następnie materiał należy odkurzyć i przetrzeć wilgotną ściereczką. Podobnie jak w przypadku plam z tłuszczu, także plamy po kawie czy herbacie powinny być usuwane natychmiast. Najlepiej użyć do tego roztworu kwasku cytrynowego i wody, następnie przetrzeć szmatką namoczoną w wodzie z proszkiem do prania. Kwasek cytrynowy zastosować można również do usunięcia plam z wina.

Dowiedz się więcej na zamów pranie na Bielany.