Kto może założyć kancelarię prawną

Założenie kancelarii prawnej może okazać się dość czasochłonnym procesem, jednak jest to bardzo dobry pomysł na interes w dzisiejszych czasach. Zapotrzebowanie na pomoc prawną jest w Polsce duże, ponieważ ludzie często nie mogą samodzielnie poradzić sobie ze swoimi problemami i potrzebna jest im wtedy pomoc doświadczonego prawnika. Z racji tego na pewno warto zdecydować się na założenie własnej kancelarii prawnej, jednak trzeba w takiej sytuacji spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim kancelarię prawną działającą zgodnie z prawem, na optymalnych warunkach, założyć może osoba, która posiada ukończone studia wyższe na danym kierunku. Ponadto powinna ona odbyć aplikację oraz zdać egzamin zawodowy. Wtedy też nie będzie problemów z założeniem własnej kancelarii, więc jak widać kilka lat może to zająć.

Profity płynące z prowadzenia własnej kancelarii

Prowadzenie własnej kancelarii prawnej niesie za sobą ogromne korzyści finansowe, więc coraz większa liczba osób chętnie decyduje się na takie działania. Nie każdy może być jednak właścicielem takiej kancelarii i zatrudniać do niej adwokatów. Trzeba spełnić kryteria wymienione powyżej, aby nie narazić się przypadkiem na jakieś niedogodności. Można co prawda założyć kancelarię doradztwa prawnego, ale nie będzie to wtedy kancelaria prawna lub adwokacka. Doradcą prawnym może zostać praktycznie każda osoba, proces weryfikacyjny nie różni się w tym przypadku od procesu zakładania firmy w zupełnie innej branży, chociaż trzeba wypełnić oczywiście wiele niezbędnych formalności. Każda osoba, która myśli o założeniu kancelarii prawnej musi mieć też jakiś kapitał początkowy, tak aby biznes mógł bez problemów ruszyć z miejsca i powalczyć o stałych klientów.

Nadużycie zaufania publicznego

Często ludzie myślą, że mogą bez problemów otworzyć własną kancelarię prawną, gdy nie są adwokatami. Jest to błędne założenie, ponieważ prawnik jest osobą zaufania publicznego, dlatego też osoba nie mająca o tym pojęcia może wprowadzić w błąd ludzi i nadużyć zaufania społecznego. Nie ma więc przyzwolenia na zakładanie kancelarii prawnych przez osoby, które nie spełnią odpowiednich kryteriów, ponieważ można ponieść z tego tytułu naprawdę spore konsekwencje prawne, tak samo jak w innych państwach na całym świecie. Warto pierw ukończyć odpowiednie studia, potem odbyć aplikację i zdać egzamin zawodowy, a dopiero potem można realnie myśleć o otworzeniu profesjonalnej kancelarii adwokackiej, wtedy też ludzie będą ufać właścicielowi i chętnie skorzystają z jej usług.

Przeczytaj opinię o Wydawnictwu Mireki.