Dzieci uwielbiają gry komputerowe, w związku z czym spędzają wiele godzin przed ekranem monitora. Ma to niekorzystny wpływ na wzrok i rozwijający się układ kostno-mięśniowy. Alternatywą dla wersji komputerowej jest gra planszowa Minecraft Builders & Biomes. Przeznaczona jest dla dzieci od dziesiątego roku życia, ale chętnie uczestniczą w niej również dorośli gracze.
Nawiązanie do gier cyfrowych
W grze planszowej Minecraft Builders & Biomes wykorzystana jest tematyka znana dzieciom z oryginału komputerowego. Takie odniesienia sprzyjają wywołaniu zainteresowania dziecka grą, co umożliwia przeniesienie jego aktywności na większą przestrzeń – poza komputerem. Elementy gry nie są uruchamiane za pomocą myszki, lecz wymaga to przemieszczania się dziecka wokół stołu, na którym umieszcza się planszę, pionki i żetony. Tak jak komputerowe gry logiczne, gra planszowa Minecraft oparta jest o tworzenie strategii i wykorzystywanie zdobytych przez gracza zasobów. Są też elementy walki, alei nie kojarzą się one z żadną formą agresji – to tylko pozyskiwanie dodatkowych punktów.
Ogólne zasady gry
Zabawa polega na budowaniu różnych obiektów z bloków odłączanych od dużej bryły złożonej z mniejszych sześcianów. Załączone do gry planszowej Minecraft płytki, są odsłaniane i układane na planszy. Są to czynności zbliżone do pierwowzoru, ale wykonywane manualnie. Pionki rozpoczynają grę w centrum i poruszają się po ścieżkach pomiędzy płytkami. Różne formy akcji to zbieranie sześcianów ze sterty tak, aby odsłonić krawędzie umożliwiające zdjęcie jak największej liczby kolejnych bloków. Również odkrywanie świata poprzez kolejne kroki pionka i odsłanianie płytek z krajobrazem. Ponadto zbieranie broni takiej jak motyka, łuk czy kilof, w formie żetonów opatrzonych serduszkami, które finalnie zostaną zliczone. Wygrywa gracz, który w trzech turach zdobędzie łącznej największą liczbę punktów.
Wartości edukacyjne
Interaktywna gra planszowa Minecraft zawiera elementy wiedzy o strukturze otaczającego świata. Dziecko odkrywa różne krajobrazy takie jak las, pustynia, tundra. Podczas zabawy grą planszową Minecraft poznaje surowce budowlane – drewno. kamień. piaskowiec, oraz sposoby ich wykorzystania do konstruowania budowli. Mogą to być domy o różnym przeznaczeniu, mosty i zabudowane krajobrazy. W ten sposób na planszy powstaje układanka w postaci bajkowego królestwa. Wydarzenia i fabuła przebiegu gry wynikają zarówno z elementów losowych, jak też z przemyślanych strategii w oparciu o poszczególne komponenty gry. Zabawa z użyciem tej gry jest więc doskonałą okazją do wyzwalania twórczej aktywności i kreatywności dzieci.